statystyki

Drogi lokalne czeka kosztowny lifting

autor: Jakub Pawłowski14.11.2018, 08:30; Aktualizacja: 15.11.2018, 08:35
Skąd będą pochodzić pieniądze? Podstawowymi źródłami finansowymi funduszu będą wpłaty z budżetu państwa

Skąd będą pochodzić pieniądze? Podstawowymi źródłami finansowymi funduszu będą wpłaty z budżetu państwaźródło: ShutterStock

Prezydent Andrzej Duda podpisał już ustawę powołującą Fundusz Dróg Samorządowych (FDS). Oznacza to, że gminy i powiaty, które czekały w blokach startowych na wsparcie dla dróg lokalnych, mogą zacierać ręce. Pierwsze wypłaty ruszą już w przyszłym roku.

To kolejny instrument wsparcia dla gmin i powiatów, w których siatka lokalnych połączeń jest zaniedbana, a stan nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Żeby to zmienić, rządzący zamierzają przeznaczyć w ciągu 9 lat prawie 36 mld zł. Pieniądze te mają w założeniu trafić najpierw do najuboższych gmin. Dofinansowane będą remonty, budowy i modernizacje dróg lokalnych. Z FDS skorzystają też samorządy, które potrzebują zastrzyku funduszy na budowę mostów. Przy czym należy zaznaczyć, że wsparcie będzie przyznawane wyłącznie inwestycjom realizowanym w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów”.

Maksymalna wysokość wsparcia dla pojedynczego projektu, o które będą mogły ubiegać się samorządy, wynosi 30 mln zł (będzie to maksymalnie 80 proc. koszów inwestycji). Dotychczasowe regulacje pozwalały na przekazanie jednostce maksymalnie 5 mln zł. Wprowadzana właśnie zmiana ma pozwolić realizować projekty duże, ponadgminne. Co równie ważne, do wsparcia zostaną też dopuszczone inwestycje wieloletnie.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie