Uchwała gminy Baranów (pow. grodziski) ws. referendum dot. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego jest zgodna z prawem - poinformował w czwartek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Rada gminy Baranów 18 kwietnia podjęła uchwałę o referendum ws. CPK, ma ono się odbyć 17 czerwca.

"To, co uchwaliła rada gminy Baranów jest zgodne z polskim prawem, nie ma żadnych przesłanek, by wojewoda mógł tutaj interweniować" - powiedział podczas konferencji prasowej wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Dodał, że referendum jest wolą radnych, do której mają pełne prawo. Według wojewody wynik referendum będzie opinią dla wójta i władz lokalnych, ale niewiążącą tylko konsultacyjną. Podkreślił, że mieszkańcy mają prawo do wyrażania takich opinii.

Sipiera powiedział też, że w związku z tym, uchwala rady gminy Baranów wchodzi w życie, a termin oraz jego logistyka nie są zagrożone.

Pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego wytypowano teren inwestycyjny liczący 66,2 km kw., który znajduje się w gminach: Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki ( pow. żyrardowski).

4 czerwca w Baranowie ma ruszyć punkt konsultacyjny dot. inwestycji. Mieszkańcy będą mogli uzyskać tam wszystkie potrzebne dane dotyczące: samej inwestycji; tego, co wynika ze specustawy uchwalonej przez parlament; tego, jak ta ustawa i sama inwestycja wpłynie na ich życie; korzyści, które niesie dla nich inwestycja CPK; tego, jakie będą następne kroki z nią związane.

Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Port powstanie na ok. 3 tys. ha. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.