statystyki

Warszawa chce promować auta w cenie biletu na autobus

autor: Krzysztof Śmietana05.12.2017, 07:55; Aktualizacja: 05.12.2017, 09:54
Warszawa chce wybrać operatora, który zaoferuje mieszkańcom 300–500 aut do wynajęcia na minuty

Warszawa chce wybrać operatora, który zaoferuje mieszkańcom 300–500 aut do wynajęcia na minutyźródło: ShutterStock

Władze miast zaczynają wspierać car sharing. Liczą, że dzięki niemu zmniejszy się liczba prywatnych aut. A to ograniczy korki i zmniejszy problemy z parkowaniem.

Warszawa chce wybrać operatora, który zaoferuje mieszkańcom 300–500 aut do wynajęcia na minuty. Dzięki przywilejom przyznanym przez ratusz firma ma zaproponować znacznie korzystniejsze stawki niż te, które oferują działający teraz operatorzy. Rada Warszawy właśnie dała zielone światło dla ostatecznego wyboru firmy. Zachętą ma być bardzo niska, ryczałtowa stawka za parkowanie samochodu w płatnej strefie, którą ustalą radni. Pierwsza propozycja: 360 zł rocznie za jeden pojazd. Dodatkowo ratusz obiecuje promować usługę.

– Właśnie tak to działa w wielu miastach zachodnich, gdzie jedno auto car sharingu w ciągu kilku lat zastąpiło nawet kilka samochodów prywatnych – przekonuje Łukasz Puchalski, szef stołecznego Zarządu Dróg Miejskich. – Według badań proponowane teraz przez firmy stawki wynajmu samochodów są jednymi z wyższych w Europie. Liczymy, że wybrany przez nas operator zaoferuje niższe ceny – komentuje.

Taki miejski system o nazwie Vozilla od 4 listopada działa we Wrocławiu. Mieszkańcy mają tam do dyspozycji 140 elektrycznych nissanów leaf. Flota ma być wkrótce powiększona do prawie 200 aut. Za wypożyczenie samochodu na minutę trzeba zapłacić 75 gr (stawka ma wzrosnąć do 1 zł). Operator twierdzi, że usługa cieszy się dużym zainteresowaniem, ale nie chce podawać dokładnych statystyk.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie