statystyki

Stop VW nie ustępuje koncernowi z Niemiec

autor: Hubert Orzechowski14.11.2017, 07:52; Aktualizacja: 14.11.2017, 09:50
Nowy Volkswagen Touareg

Volkswagen przyznał się do winy, ale płacić nie chceźródło: Materiały Prasowe

Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył wyrok w sprawie pozwu zbiorowego polskich poszkodowanych w sprawie Dieselgate. Volkswagen AG wnosi o odrzucenie wniosku w całości.

Dieselgate wybuchła we wrześniu 2015 r. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska ujawniła, że od 2008 r. na rynek trafiały pojazdy marek Skoda, Seat, Audi, Porsche i Volkswagen, których silniki nie spełniały norm ochrony środowiska. Chodzi o te o oznaczeniu EA 189, o pojemnościach od 1,2 do 3 litra. Producent ukrywał wadę dzięki fortelowi z zastosowaniem specjalnego oprogramowania. Wykrywało ono, kiedy samochód jest w trybie testowania. Wtedy automatycznie zmieniano parametry trybu pracy silnika, aby mógł on spełnić normy. Dzięki temu auta miały lepsze osiągi, ale jednocześnie emitowały nawet 40 razy więcej związku tlenków azotu, powodującego u ludzi uszkodzenia płuc, choroby układu oddechowego i nowotwory.

Volkswagen po wybuchu afery przyznał się do winy, a na świecie ruszyła lawina pozwów. Tylko w USA skandal kosztował już koncern 20 mld dol. Niemcy zobowiązali się tam do wykupienia bądź zmodyfikowania silników w ten sposób, aby spełniały amerykańskie normy. Prawie 3 mld dol. powędrowały na specjalny fundusz wspierania projektów ochrony środowiska. Aby zapewnić płynność firmie, Volkswagen rozważa sprzedaż zasobów odpowiedzialnych nawet za piątą część dochodów. Plany te ogłosił we wrześniu prezes grupy, Matthias Mueller.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • Czego chcą Obywatele II Kategorii ???(2017-11-14 10:50) Zgłoś naruszenie 41

  Normą w tej części UE jest gorsze traktowanie - od spraw pozwów o jakość samochodów ..... po jakość produktów spożywczych lub chemii... Myślę że i Tu wystarczy powiedzieć że produkt dostosowano do lokalnych (niższych) upodobań i wymagań klienta.... W przypadku czekolad lub jogurtów takie wytłumaczenia wystarczyły Obywatelom UE II Kategorii.

  Odpowiedz
 • Papa(2017-11-14 10:05) Zgłoś naruszenie 31

  Odmowa będzie jasno oznaczała, że Polacy to naród II albo i III kolejności we własnym kraju. W cywilizowanych krajach odszkodowania i pozwy zbiorowe są normalnością. A w Batustanie nad Wisłą to jest już problem nie do przeskoczenia. Ciekawe na jaką propozycję od głównych zainteresowanych czeka sprawiedliwy sąd ?? Swoją drogą ciekawe też dlaczego Onei i Interia milczą na ten temat ?

  Odpowiedz
 • dieselgate(2017-11-14 09:19) Zgłoś naruszenie 22

  Jakie stanowisko , ministra sprawiedliwości w tej sprawie, przecież przywracamy sądy obywatelom?

  Odpowiedz
 • Skandal (2017-11-15 13:28) Zgłoś naruszenie 10

  Moja opinia jest taka, że dopóki VW ma kasę, nie będzie sprawiedliwości po stornie zwykłych obywateli, szczególnie z doświadczeniem, które posiada VW w licznych przekrętach.... Jest to na tyle wielki temat, że już nawet książka została napisana - "Szybiej, wyżej, dalej. Skandale Volkswagena". Nigdy w życiu bym nie pomyślała, że VW aż tak oszukuje

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie