statystyki

Dieselgate: Dlaczego VW w Polsce nie został ukarany? Konsumenci nadal są zdani tylko na siebie

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński15.06.2019, 08:30
Nie tylko amerykańskie i niemieckie władze potrafiły ochronić swoich konsumentów, ale zdecydowane kroki podjęły również władze włoskie czy francuskie.

Nie tylko amerykańskie i niemieckie władze potrafiły ochronić swoich konsumentów, ale zdecydowane kroki podjęły również władze włoskie czy francuskie.źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Mariusz Barwinski

W wielu krajach koncern VW został ukarany za aferę spalinową. A u nas? Prokuratura – zero zainteresowania. UOKiK? Cały czas milczy.

W Stanach Zjednoczonych – więzienie i wysokie grzywny. W Niemczech – kary idące w miliardy euro. We Włoszech – zdecydowana reakcja urzędników. A w Polsce? Cisza. Przejmująca cisza. Na dodatek ludzie, którzy postanowili walczyć w sądach z Volkswagenem, nie dość, że nic nie wskórali, to narobili sobie jeszcze długów. Dlaczego w innych państwach koncerny ponoszą konsekwencje swoich błędów i oszustw, a w Polsce jedynymi, którzy za nie płacą, są najsłabsi, czyli konsumenci?

– Obywatela francuskiego, który zje zatruty jogurt, chroni państwo francuskie. Obywatela niemieckiego, który zje zatruty jogurt, chroni państwo niemieckie. A gdy Polak zje zatruty jogurt, może liczyć jedynie na siebie – przyznaje wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Inni ukarali, a my...

O tym, że państwo polskie nie chroni konsumentów, napisano już wiele. Ale warto pokazać, jak w praktyce wygląda ich nieudolna ochrona na przykładzie jednej z największych afer ostatnich lat.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

 • Polak głupi i po szkodzie(2019-06-15 12:39) Zgłoś naruszenie 295

  Dlaczego, dlaczego, dlaczego ... w Polsce odwieczne pytanie. Dlaczego [w czyim interesie?] odbył się okrągły stół w Magdalence, dlaczego religia płatna skoro miała być za friko, dlaczego Rydzyk stoi ponad prawem i dlaczego immunitet osłania gamonia. Dlaczego ryba psuje się od głowy & dlaczego Macierewicz nie poleciał samolotem ?? A nad tym wszystkim góruje to podstawowe ; DLACZEGO Polak ciągle głupi i po szkodzie ???

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • DLACZEGO baba nie jest chłopem(2019-06-15 12:51) Zgłoś naruszenie 187

  Do Obywatela wszechwiedzącego ; otóż PIS rękami posła Mularczyka załatwia nam BILIONOWE odszkodowanie w dolarach za II WŚ. Błaszczak [ten od hipisów] załatwia nam F -35 i coś tam jeszcze, Tchórzewski - ten od energii - sprowadza nam węgiel w mln ton od moskali, a PAD rozdaje swojakom medale. Aha, jeszcze prezes z następcą Alika rozprowadza dochodowe stanowiska kierowcom i znajomym pani Basi !!! Czy to mało ... pytam się ?!

  Odpowiedz
 • Obywatel.(2019-06-15 10:04) Zgłoś naruszenie 1715

  Bo my mamy ciemnych polityków ,posłów ,senatorów z pis-u i zjednoczonej prawicy rozdawać nasze budżetowe pieniądze , umiejących drzeć mordę u nas w Polsce ,ale jak przyjdzie ,co do czego ,to nic nie umieją dla swoich klientów ,a tym bardziej społeczeństwa załatwić , bo im politykom ,posłom , senatorom się należało , zobaczymy co wybrańcy pisowców i zjednoczonej prawicy załatwią coś dla polaków i społeczeństwa polskiego , bo tak w wyborach mocno krzyczeli i zarzucali Tuskowi że nic nie robi dla polski? !

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Pleban(2019-06-15 13:05) Zgłoś naruszenie 92

  Kto jeżdzi tymi passacikami czy golfami ? Ręka w górę ! Wieś niech nie podnosi ... wieś czymś musi jeżdzić !!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Diesel emituje mniej co2 niż benzyna(2019-06-15 20:03) Zgłoś naruszenie 98

  A dlaczego tak. W Kraju w którym połowa 10 letnich ma wycięty filtr cząstek stalych( który jest wymagany w homologacji pojazdu)A i tak dostają przeglądy. Samochody które mają wycięte katalizatory , , zaslepione EGR... To by była obłuda kazać płacić jakiejkolwiek firmie () skoro połowa 10 letnich samochodów jeżdżących w PL nie spełnia norm spalon jakie mają w homologacji, że względu na kombinowanie naszych rodakow

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Sitpulus(2019-06-15 20:43) Zgłoś naruszenie 38

  Ale te pieniądze nie idą do właścicieli VW, tylko na premie dla Misiewicza

  Odpowiedz
 • antykaczor(2019-06-16 11:51) Zgłoś naruszenie 30

  Pisioki karajo tylko lokalnych przedsiębiorców a zachodnim dają zapomogi z pieniędzy zabranych bez pytania pod przymusem obywateli.

  Odpowiedz
 • jarko(2019-06-15 20:29) Zgłoś naruszenie 25

  bo w klechistanie rządzą 15- 18 letnie szroty z widłami lub czterema zerami w logo, więc za co mają ich pozywać? buahahahahah

  Odpowiedz
 • janek(2019-06-16 17:57) Zgłoś naruszenie 22

  Właśnie po to zachodowi są potrzebne "niezawisłe" sądy w Polsce.

  Odpowiedz
 • gfdfhn(2019-06-17 11:43) Zgłoś naruszenie 21

  co się czepili tego vw ? ma depnięcie -ma ,pali niewiele -pali ,to co mnie tam jakieeś substancje z rury obchodzą ?

  Odpowiedz
 • adi(2019-06-18 16:08) Zgłoś naruszenie 00

  dlaczego? bo Polandia jest bardziej niemiecka niż niemcy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane