statystyki

Kolejowy wyścig w wydawaniu unijnych miliardów

autor: Konrad Majszyk26.06.2017, 07:49; Aktualizacja: 26.06.2017, 08:53
tory

Prace toczą się tego lata w 600 miejscach, zlokalizowanych na torach PKP w całej Polsceźródło: ShutterStock

PKP PLK zamierzają do końca roku zawrzeć umowy na prace warte 20 mld zł. Dzisiaj spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisze wart 215 mln zł kontrakt na przebudowę linii Kraków-Płaszów – Podbory Skawińskie. W ramach tej inwestycji kolejarze m.in. wymienią tory na 20-kilometrowym odcinku, zmodernizują 37 mostów i wiaduktów oraz wybudują dwa nowe przystanki.

To już kolejna umowa – w piątek zawarto kontrakt za 355 mln zł na przebudowę odcinka Rawicz – Leszno, wielkopolskiego odcinka linii E59 między Wrocławiem a Poznaniem. W czwartek pojawił się z kolei kontrakt na projekt modernizacji Warszawy Zachodniej, najbardziej obciążonej ruchem stacji w Polsce, obsługującej ponad tysiąc pociągów i 60 tys. pasażerów na dobę. Szacowana wartość tego przedsięwzięcia to 0,5 mld zł, z czego 80 proc. stanowi unijne dofinansowanie.

Terminy się piętrzą, bo w ramach unijnego budżetu na lata 2014–2020, który trzeba rozliczyć do końca 2023 r., PKP PLK powinny wydać na infrastrukturę aż 66 mld zł. A mamy duże opóźnienie. Prezes PLK Ireneusz Merchel przyznał, że na zbliżającym się półmetku spółce udało się zrealizować kontrakty za ok. 5 mld zł (w tym zadanie za 3 mld zł przeniesione z budżetu UE na lata 2007–2013). Kolejowy inwestor nie jest w stanie zagwarantować, że wszystkie pieniądze zostaną wykorzystane i rozliczone.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie