statystyki

Permanentny remont na Helu. PKP PLK wraca nad morze

autor: Konrad Majszyk20.07.2017, 08:00; Aktualizacja: 20.07.2017, 08:41
Do 2023 r. spółka PKP PLK powinna wydać na inwestycje 66 mld zł. W 2016 r. „przerobiła” ponad 4 mld zł, a na ten rok zaplanowała 5,3 mld zł.

Do 2023 r. spółka PKP PLK powinna wydać na inwestycje 66 mld zł. W 2016 r. „przerobiła” ponad 4 mld zł, a na ten rok zaplanowała 5,3 mld zł.źródło: ShutterStock

PKP PLK zakończyły prace na półwyspie w 2015 r. Koszt: 170 mln zł. Ale spółka znowu musi wrócić nad morze. Sama dokumentacja to koszt 5 mln. – Zakres tamtego przedsięwzięcia był za mały – twierdzą eksperci.

W środku wakacji pociągi na Hel pękają w szwach. Jednotorowa linia i spalinowe pociągi nie radzą sobie z dużą liczbą podróżnych. To dlatego marszałek Pomorza Mieczysław Struk podjął decyzję o sfinansowaniu dokumentacji projektowej w celu poprawy przepustowości. Chodzi m.in. o budowę nowych mijanek. To punkty, w których jadące z naprzeciwka pociągi mogą się wyminąć, bo na półwyspie nie ma miejsca na budowę drugiego toru. Planowana jest budowa dodatkowych przystanków, a docelowo także elektryfikacja linii.

Jak potwierdziliśmy w pomorskim urzędzie marszałkowskim, postępowanie na przygotowanie dokumentacji ma ruszyć w IV kwartale. Pieniądze na ten cel (kwota szacowana jest na 5 mln zł) popłyną z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) dla Pomorza.

Sfinansowanie przebudowy linii na Hel przekracza możliwości samorządu, dlatego toczy się gra o wpisanie inwestycji przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) do rządowych planów. I może tak się stanie. Rzecznik MIB Szymon Huptyś powiedział nam, że poprawa przepustowości linii na Hel wraz z elektryfikacją może zostać ujęta w Krajowym Programie Kolejowym. – W przypadku finansowania przedsięwzięcia ze środków UE koniec realizacji winien nastąpić nie później niż w 2023 r. – przewiduje Sławomir Lewandowski z biura prasowego UM na Pomorzu. Harmonogram zależy od spółki PKP PLK, która byłaby tu inwestorem.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie