statystyki

Struzik: JST nie przejmą wiaduktów kolejowych, bo brak jest do tego podstaw prawnych

autor: Adam Struzik13.09.2017, 09:48; Aktualizacja: 13.09.2017, 10:14
Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego

Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiegoźródło: Newspix
autor zdjęcia: FOT.TEDINEWSPIX.PL

W większości przypadków właścicielem gruntów, na których znajduje się wiadukt, jest Skarb Państwa, czyli zarząd kolei. W ustawie nie ma obowiązku przejęcia przez zarządcę drogi takiego obiektu budowlanego - mówi w wywiadzie dla DGP Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Rząd chce, by samorządy wzięły na siebie zarządzanie wiaduktami nad torami kolejowymi, bo tak stanowią przepisy. Czy faktycznie mają taki obowiązek i czy wiąże się to z przejęciem we władanie całego obiektu?

Nie ma obowiązku przejęcia infrastruktury przez zarządcę drogi w zakresie całego obiektu. Wręcz przeciwnie, z art. 28 ust. 2 pkt 3 ustawy o drogach publicznych wynika, że budowa skrzyżowań dróg z torami kolejowymi w razie np. zwiększenia szybkości lub częstotliwości ruchu pociągów należy do zarządu kolei. Zarządca drogi odpowiada jedynie za utrzymanie nawierzchni drogi na wybudowanym wiadukcie. Trzeba zauważyć, że w większości przypadków inwestorem, a co za tym idzie, właścicielem gruntów, na których znajduje się wiadukt, jest najczęściej Skarb Państwa, czyli zarząd kolei. W ustawie nie ma obowiązku przejęcia przez zarządcę drogi takiego obiektu budowlanego. Przepis art. 20 ustawy reguluje jedynie obowiązek utrzymania drogi na tym wiadukcie, a także inne obowiązki zarządców.

Skoro samorządy zarządzają drogami na wiaduktach, to może faktycznie powinny też być ich właścicielami?

Brak jest jasnego przepisu mówiącego, że zadaniem zarządcy drogi jest przejęcie w całości obiektów budowlanych (wiaduktów), co do których wszelkie prawa rzeczowe (własność, użytkowanie wieczyste) przysługują Skarbowi Państwa (zarządom kolei). Czym innym bowiem jest utrzymanie drogi, a czym innym jest przejęcie odpowiedzialności za cały obiekt.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane