statystyki

Struzik: JST nie przejmą wiaduktów kolejowych, bo brak jest do tego podstaw prawnych

autor: Adam Struzik13.09.2017, 09:48; Aktualizacja: 13.09.2017, 10:14
Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego

Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiegoźródło: Newspix
autor zdjęcia: FOT.TEDINEWSPIX.PL

W większości przypadków właścicielem gruntów, na których znajduje się wiadukt, jest Skarb Państwa, czyli zarząd kolei. W ustawie nie ma obowiązku przejęcia przez zarządcę drogi takiego obiektu budowlanego - mówi w wywiadzie dla DGP Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Rząd chce, by samorządy wzięły na siebie zarządzanie wiaduktami nad torami kolejowymi, bo tak stanowią przepisy. Czy faktycznie mają taki obowiązek i czy wiąże się to z przejęciem we władanie całego obiektu?

Nie ma obowiązku przejęcia infrastruktury przez zarządcę drogi w zakresie całego obiektu. Wręcz przeciwnie, z art. 28 ust. 2 pkt 3 ustawy o drogach publicznych wynika, że budowa skrzyżowań dróg z torami kolejowymi w razie np. zwiększenia szybkości lub częstotliwości ruchu pociągów należy do zarządu kolei. Zarządca drogi odpowiada jedynie za utrzymanie nawierzchni drogi na wybudowanym wiadukcie. Trzeba zauważyć, że w większości przypadków inwestorem, a co za tym idzie, właścicielem gruntów, na których znajduje się wiadukt, jest najczęściej Skarb Państwa, czyli zarząd kolei. W ustawie nie ma obowiązku przejęcia przez zarządcę drogi takiego obiektu budowlanego. Przepis art. 20 ustawy reguluje jedynie obowiązek utrzymania drogi na tym wiadukcie, a także inne obowiązki zarządców.

Skoro samorządy zarządzają drogami na wiaduktach, to może faktycznie powinny też być ich właścicielami?

Brak jest jasnego przepisu mówiącego, że zadaniem zarządcy drogi jest przejęcie w całości obiektów budowlanych (wiaduktów), co do których wszelkie prawa rzeczowe (własność, użytkowanie wieczyste) przysługują Skarbowi Państwa (zarządom kolei). Czym innym bowiem jest utrzymanie drogi, a czym innym jest przejęcie odpowiedzialności za cały obiekt.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane