statystyki

Jeszcze tańsze rozmowy i SMS-y. Już obowiązują nowe cenniki

autor: Elżbieta Rutkowska15.05.2019, 09:02; Aktualizacja: 15.05.2019, 09:22
nastolatki smartfon

Nowe stawki wprowadza 28 państw UE oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein.źródło: ShutterStock

Dziś wchodzą w życie niższe opłaty za międzynarodowe rozmowy i SMS-y wysyłane do państw UE.

Nowe cenniki to efekt regulacji unijnych. Maksymalne dopuszczalne stawki netto w państwach Wspólnoty ustalono na poziomie 19 eurocentów za minutę połączenia telefonicznego i 6 eurocentów za SMS. W Polsce oznacza to, że po doliczeniu VAT za minutę rozmowy międzynarodowej do abonenta w Unii Europejskiej zapłacimy od dziś najwyżej złotówkę – zarówno w sieciach komórkowych, jak i z telefonów stacjonarnych. Wysłanie wiadomości tekstowej na numery z innych państw Wspólnoty kosztuje teraz 31 gr.

Z połączeniem międzynarodowym mamy do czynienia, gdy dzwonimy lub esemesujemy z Polski na numer zagraniczny – czyli mający inny prefiks niż +48. Jest to usługa odmienna od roamingu zagranicznego, z którego korzystamy, używając w innym państwie komórki obsługiwanej przez polskiego operatora (niezależnie od tego, czy łączymy się wtedy z numerem w Polsce czy za granicą). Jeśli więc z Warszawy telefonujemy do znajomych w Berlinie na ich niemiecki numer, wykonujemy połączenie międzynarodowe. A kiedy w Niemczech używamy zarejestrowanej w Polsce komórki – korzystamy z roamingu. Niektórzy użytkownicy mylili obie usługi, co bywało kosztowne, bo roaming w Unii od dwóch lat nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Natomiast połączenia międzynarodowe były wyraźnie droższe.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane