statystyki

Spór samorządu z rządem o śmieci: Przy obliczaniu poziomów recyklingu liczy się deklaracja śmieciowa

autor: Urszula Mirowska-Łoskot06.12.2016, 07:31; Aktualizacja: 06.12.2016, 09:39
394 gminy prowadzą segregację w podziale na pięć frakcji

394 gminy prowadzą segregację w podziale na pięć frakcjiźródło: ShutterStock

Ministerstwo Środowiska zgodziło się, aby samorządy przy obliczaniu poziomów recyklingu mogły uwzględniać liczbę mieszkańców, którzy oddali deklarację śmieciową, a nie są zameldowani na terenie danej gminy.

Tak wynika z wykazu zmian, które uwzględni resort w projekcie rozporządzenia w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych. Ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Samorządowcy krytykowali zaproponowany przez resort sposób obliczania poziomów recyklingu. Otóż ich zdaniem rzeczywistą strukturę demograficzną lepiej odzwierciedla informacja z deklaracji wypełnianych przez właścicieli nieruchomości niż dane zawarte w rejestrze mieszkańców gminy, których wiarygodność uzależniona jest od rzetelności realizacji przez mieszkańców obowiązku meldunkowego. „Ustalenie liczby mieszkańców ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego obliczenia osiągniętego przez gminę poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia wybranych frakcji odpadów. Jest to szczególnie istotne z uwagi na konsekwencje finansowe grożące jednostkom samorządowym za niezrealizowanie wymaganych poziomów” – wskazuje w opinii do projektu Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta miasta Torunia.

O ile w przypadku tego rozporządzenia MŚ wsłuchał się w głos samorządowców i poszedł im na rękę, o tyle nie jest już tak ugodowy w przypadku innego aktu, nad którym pracuje. Chodzi o najnowszą wersję projektu rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Wprowadza ono wymóg zbierania śmieci w podziale na co najmniej pięć frakcji – papier, szkło, metal, tworzywa sztuczne oraz odpady biodegradowalne. Projekt narzuca też gminom, w jakich kolorach pojemników mają gromadzić odpady. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 lipca 2017 r. (z tym że samorządy będą miały pięć lat na wymianę pojemników).


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane