statystyki

Spór samorządu z rządem o śmieci: Przy obliczaniu poziomów recyklingu liczy się deklaracja śmieciowa

autor: Urszula Mirowska-Łoskot06.12.2016, 07:31; Aktualizacja: 06.12.2016, 09:39
394 gminy prowadzą segregację w podziale na pięć frakcji

394 gminy prowadzą segregację w podziale na pięć frakcjiźródło: ShutterStock

Ministerstwo Środowiska zgodziło się, aby samorządy przy obliczaniu poziomów recyklingu mogły uwzględniać liczbę mieszkańców, którzy oddali deklarację śmieciową, a nie są zameldowani na terenie danej gminy.

Tak wynika z wykazu zmian, które uwzględni resort w projekcie rozporządzenia w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych. Ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Samorządowcy krytykowali zaproponowany przez resort sposób obliczania poziomów recyklingu. Otóż ich zdaniem rzeczywistą strukturę demograficzną lepiej odzwierciedla informacja z deklaracji wypełnianych przez właścicieli nieruchomości niż dane zawarte w rejestrze mieszkańców gminy, których wiarygodność uzależniona jest od rzetelności realizacji przez mieszkańców obowiązku meldunkowego. „Ustalenie liczby mieszkańców ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego obliczenia osiągniętego przez gminę poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia wybranych frakcji odpadów. Jest to szczególnie istotne z uwagi na konsekwencje finansowe grożące jednostkom samorządowym za niezrealizowanie wymaganych poziomów” – wskazuje w opinii do projektu Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta miasta Torunia.

O ile w przypadku tego rozporządzenia MŚ wsłuchał się w głos samorządowców i poszedł im na rękę, o tyle nie jest już tak ugodowy w przypadku innego aktu, nad którym pracuje. Chodzi o najnowszą wersję projektu rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Wprowadza ono wymóg zbierania śmieci w podziale na co najmniej pięć frakcji – papier, szkło, metal, tworzywa sztuczne oraz odpady biodegradowalne. Projekt narzuca też gminom, w jakich kolorach pojemników mają gromadzić odpady. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 lipca 2017 r. (z tym że samorządy będą miały pięć lat na wymianę pojemników).


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane