statystyki

NSA: Cegielnia na terenie uzdrowiska nie może liczyć na preferencje

autor: Jakub Pawłowski24.11.2016, 07:43; Aktualizacja: 24.11.2016, 09:44
prawo

Składając skargę na uchwałę radnych, właściciele podkreślali, że właśnie z powodu ustanowienia strefy uzdrowiskowej ich zakład upadłźródło: ShutterStock

Lokalne władze nie mogą wyłączyć jednego sołectwa z obszaru ochrony uzdrowiskowej, zwłaszcza gdy obejmuje ono całą gminę – orzekł Najwyższy Sąd Administracyjny.

Spór zainicjowała uchwała radnych Busko-Zdróju, którzy ustanowili na terenie całej gminy trzy strefy uzdrowiskowe. W każdej z nich obowiązywały inne wymogi środowiskowe i związane z nimi ograniczenia.

Dotknęły one starą cegielnię, która znajdowała się w sołectwie Owczary. Jej właściciele zamierzali zmodernizować podupadający zakład. Po uchwale radnych nie mogli już jednak tego zrobić, bo cegielnia leżała na 100-hektarowym terenie objętym ochroną uzdrowiskową, gdzie roboty budowlane przy zakładach przemysłowych były zabronione. Potwierdził to burmistrz, który odmówił spółce wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy zakładu.

Składając skargę na uchwałę radnych, właściciele podkreślali, że właśnie z powodu ustanowienia strefy uzdrowiskowej ich zakład upadł. Dodali, że ich koncesja na wydobycie iłów potrzebnych do produkcji ceramiki budowlanej jest ważna do 2020 r., a w obecnej sytuacji nie mogą już ani z niej korzystać, ani też sprzedać swojego majątku po uczciwej cenie. Twierdzili, że grunty górnicze, które nie mogą być eksploatowane, oraz budynki, które nie mogą zostać rozbudowane, są mało atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane