statystyki

Świeże powietrze w uzdrowisku? W niektórych jest bardziej toksyczne w miastach

autor: Aleksandra Gruszczyńska02.02.2017, 07:57; Aktualizacja: 02.02.2017, 09:07
W ocenie ekspertów trudno dziś stwierdzić, w których polskich kurortach powietrze jest najbardziej zanieczyszczone

W ocenie ekspertów trudno dziś stwierdzić, w których polskich kurortach powietrze jest najbardziej zanieczyszczoneźródło: ShutterStock

Na 45 polskich uzdrowisk zaledwie kilka ma stacje monitorujące jakość powietrza. Według najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego miejscowości kuracyjnych takich stacji nie miała ani jedna ze skontrolowanych gmin. Mimo to wiadomo, że w wielu kurortach normy podawane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska są mocno przekroczone.

Z danych GIOŚ wynika, że w 2015 r. średnioroczne dopuszczalne stężenie benzopirenu (związku rakotwórczego, którego norma wynosi 1 nanogram na metr sześcienny) w Rabce-Zdroju zostało przekroczone ponad czterokrotnie, w Szczawnie-Zdroju 5,4 raza, a w Szczawnicy niemal dziesięciokrotnie. W uzdrowiskach w innych krajach europejskich nie występuje tak wysokie stężenie szkodliwych substancji. Przykładowo według ostatnich dostępnych danych (2013 r.) Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska poziom benzopirenu w Grenoble wynosił 0,39 ng/m3. W okolicy węgierskiego Balatonu było to 0,38 ng/m3, a we włoskiej Dolinie Aosty 0,88 ng/m3.

– Nie dziwi mnie to, zwłaszcza jeśli chodzi o uzdrowiska leżące na terenie Małopolski i Dolnego Śląska. Występuje tam duża liczba źródeł emisji szkodliwych substancji, a do tego ich gromadzeniu się sprzyja ukształtowanie terenu, czyli kotliny – mówi Andrzej Guła, prezes organizacji ekologicznej Polski Alarm Smogowy.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • emerytka nauczycielka(2017-02-02 10:39) Zgłoś naruszenie 40

    kiedy zostana obnizone oplaty klimatyczne? uwazam ze oplata w wys 1zl dziennie zamiast do 4zl by wystarczyla, w grudniu w Cieplicach za sanatorium zaplacilam 234 zl, a za klimat 75,!!!!!!!!!!!zlgorszy niz w Bytomiu POSLOWIE MYSLCIE TO NIE BOLI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • aleks(2017-02-03 07:54) Zgłoś naruszenie 10

    Proste - oplate klimatyczna nalezy przeznaczyc na poprawe jakosci powietrza w tych gminach. Zreszta znane byly sytuacje jak wojt czy gmin wylaczal energie zasilajaca stacje monitorowania bo psulo to PR uzdrowiska.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane