statystyki

Rząd zwleka z prawem wodnym. Czy stawki zostaną na poziomie z 2016 roku

autor: Urszula Mirowska-Łoskot15.11.2016, 07:43; Aktualizacja: 15.11.2016, 09:16
Komisja Europejska już wielokrotnie upominała Polskę za niewdrożenie w pełni zasady zlewniowego zarządzania gospodarką wodną

Komisja Europejska już wielokrotnie upominała Polskę za niewdrożenie w pełni zasady zlewniowego zarządzania gospodarką wodnąźródło: ShutterStock

Choć rząd zaakceptował projekt ustawy – Prawo wodne z poprawkami w połowie października, to do tej pory nie został wniesiony do Sejmu. Co więcej, nadal jego nowa wersja nie została opublikowana na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Tymczasem projekt przygotowany przez resort środowiska powinien ulec modyfikacji, bowiem zgodnie z zapowiedzią premier Beaty Szydło stawki opłaty za wodę powinny zostać na poziomie z 2016 r.

– Nie mamy żadnych dalszych informacji, co się dzieje z projektem – stwierdza Edward Trojanowski ze Związku Gmin Wiejskich RP. – Pytanie, w jakiej ostatecznej wersji trafi on do Sejmu. Podwyżki opłat za wodę zostały bowiem wstrzymane, ale tylko na rok, a co dalej? Nie znamy szczegółów, które są dla nas kluczowe – dodaje.

Samorządowcy się niepokoją o opóźnienie także z innego powodu. Otóż zgodnie z projektem część zadań spoczywających obecnie na jednostkach lokalnych ma zostać przekazanych nowo powołanej spółce – Państwowemu Gospodarstwu Wody Polskie. Co prawda, gminy są przeciwne jej utworzeniu, ale rząd na razie nie wycofał się z jej powołania, co miałoby nastąpić 1 stycznia 2017 r. To oznacza, że samorządy będą miały bardzo mało czasu na przekazanie zadań nowemu podmiotowi.

Zwlekanie z przekazaniem projektu do Sejmu dziwi tym bardziej, że data wejścia w życie ustawy – Prawo wodne, tj. 1 stycznia 2017 r., wynika z terminu, w jakim Polska ma czas na spełnienie warunku ex ante dla unijnych środków dla gospodarki wodnej w wysokości 3,5 mld euro – tak przynajmniej twierdzi Ministerstwo Środowiska. – Warunek ten dotyczy pełnego wdrożenia zasady zwrotu kosztów usług wodnych zawartej w art. 9 Ramowej Dyrektywy Wodnej – precyzuje Paweł Mucha z MŚ.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane