Trzy uliczne wodne zdroje chce postawić w historycznym centrum Gdańska miejska spółka wodociągowa. Firma ogłosiła konkurs na projekty obiektów: mają one nawiązywać do dawnych gdańskich ujęć wody, ale także do historii miejsc, w których staną.

Konkurs pod nazwą "Wodne źródła Gdańska" ogłosiła spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK). Adresuje go do architektów i designerów z całej Polski. Stojące przed nimi zadanie polega na stworzeniu projektów publicznych wodnych zdrojów, czyli miejsc, w których będzie można zaopatrzyć się w bieżącą wodę.

Jak poinformowała Anna Nawała zajmująca się promocją w GIWK, wszystkie trzy zdroje staną w ścisłym historycznym centrum Gdańska: dwa na Głównym Mieście, a jeden w pobliżu mostu prowadzącego na wyspę Ołowiankę.

Zgodnie z założeniami konkursu projekty muszą nawiązywać do dawnych form architektonicznych lub klimatu czy historii miejsc, w których się znajdą. Projektanci mogą znaleźć inspirację m.in. w historycznych opracowaniach, jakie na prośbę organizatorów przygotował znawca historii Gdańska Andrzej Januszajtis.

GIWK czeka na prace do 9 stycznia 2017 r. Projekty będzie oceniać jury złożone m.in. z architekta, designera, historyka i projektanta przestrzeni miejskiej. Na zwycięzców czeka po 8 tys. zł nagrody (osobnej dla każdej z trzech lokalizacji), drugie miejsca będą nagradzane 5 tys. zł.

Nawała wyjaśniła, że jeśli zgłoszone projekty spełnią oczekiwania organizatora, zdroje zostaną oddane do użytku latem przyszłego roku.

Jeden ze zdrojów ma stanąć w sąsiedztwie dawnego Dworu Miejskiego u zbiegu ulic Ogarnej i Garbary. Od XVII do XIX wieku w tym zespole obiektów działały miejskie stajnie, które – za odpowiednią opłatą - wypożyczały mieszkańcom konie wraz z wozami, pojazdami itp. W połowie XIX wieku w budynkach urządzono siedzibę straży pożarnej, a dziś mieści się w nich m.in. Dom Harcerza. Jak przypomina Januszajtis, już plany z XVII wieku pokazywały istnienie w sąsiedztwie Dworu zarówno studni, jak i ujęć wody w formie słupków z kranami.

Kolejny zdrój ma stanąć przy ul. Świętojańskiej, niedaleko kościoła św. Jana, którego historia sięga XIV wieku. Januszajtis podaje, że na początku XVIII wieku przy tej ulicy ulokowanych było dziewięć miejskich studni, a kształt co najmniej trzech z nich jest znany dzięki źródłom, projektanci będą więc mogli inspirować się ich wyglądem.

Trzecia lokalizacja, w której ma powstać zdrój, to biegnąca wzdłuż dzisiejszego Opływu Motławy ulica Szafarnia (nazwa nawiązuje do czasów krzyżackich, kiedy to na wyspie Ołowiance, do której ulica prowadziła urządzono gospodarcze zaplecze zamku krzyżackiego). Ten zdrój ma powstać w sąsiedztwie mostu wiodącego na Ołowiankę, w pobliżu dzisiejszej mariny.

W kilku minionych latach spółka GIWK ustawiła już kilkanaście zdrojów wodnych w różnych punktach miasta. Zdroje są uruchamiane w sezonie letnim i znajdują się m.in. przy wejściach na gdańskie plaże. Te obiekty – wykonane według projektu wybranego także w konkursie, mają nowoczesny design – przypominają kamienne beczułki.