statystyki

Nie wymeldowałeś się? Gmina może zrobić to za ciebie

autor: Adam Sroga16.08.2016, 19:00
mieszkanie

Przepisy ustawy mają na celu zapewnienie zgodności stanu ewidencji ludności z istniejącym stanem faktycznym i zapobieganie tzw. fikcji meldunkowej.źródło: ShutterStock

Moi rodzice się rozwiedli. Ojciec wyprowadził się z mieszkania. Mama chciałaby go wymeldować, na co on się jednak nie zgadza, choć zamieszkał w innym mieście i nie kontaktuje się z nami. Czy mimo złośliwości ojca mama może coś zrobić i doprowadzić do wymeldowania go – pyta pani Anna.

Kwestia, o którą pyta czytelniczka, została uregulowana w ustawie o ewidencji ludności. Zgodnie z nią każdego obywatela polskiego przebywającego na terenie kraju dotyczy obowiązek meldunkowy – zameldowania się w miejscu stałego lub czasowego pobytu, wymeldowania bądź zgłoszenia wyjazdu za granicę. Miejscem stałego pobytu jest to, w którym się mieszka, nocuje, spożywa posiłki, wypoczywa, przechowuje rzeczy codziennego użytku (por. wyrok WSA w Bydgoszczy z 8 kwietnia 2009 r., sygn. akt II SA/Bd 2/09). Przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem, jest natomiast pobytem czasowym.

Trzy sposoby wymeldowania

Przepisy ustawy mają na celu zapewnienie zgodności stanu ewidencji ludności z istniejącym stanem faktycznym i zapobieganie tzw. fikcji meldunkowej. W związku z tym porządkowym charakterem przepisów obowiązki dotyczą nie tylko zameldowania, ale też wymeldowania. Opuszczenie miejsca pobytu stałego albo pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu wiąże się ze zobowiązaniem do wymeldowania. Można tego dokonać w trojaki sposób. W sytuacji, o której pisze czytelniczka, jej ojciec powinien złożyć odpowiednio wypełniony formularz w organie gminy, przedstawiając do wglądu dokument tożsamości, albo wprowadzić dane w formie dokumentu elektronicznego do systemu teleinformatycznego organu gminy. Mógłby także zameldować się w nowym miejscu pobytu. Ponieważ można mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno pobytu czasowego, ta czynność jest wystarczająca do wymeldowania.

Uprawnienia organów administracji publicznej


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane