statystyki

Radny musi skutecznie zrzec się funkcji ławnika

autor: Leszek Jaworski24.07.2016, 18:00
prawo, biznes, dokument

Kodeks wyborczy nie określa, w jakiej formie należy złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się funkcji.źródło: ShutterStock

TEZA: Kodeks wyborczy nie określa, w jakiej formie należy złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się funkcji, jednak należy przyjąć, że musi to nastąpić w taki sposób, aby nie budziło wątpliwości, iż oświadczenie o zrzeczeniu dotarło do wiadomości adresata. Wybór sposobu doręczenia (złożenia) oświadczenia o zrzeczeniu należy do radnego, który ponosi konsekwencje tego wyboru.

Sygn. akt II OSK 670/16, WYROK NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 22 kwietnia 2016 r.

STAN FAKTYCZNY

J.K., radna Rady Gminy Jonkowo, złożyła ślubowanie 1 grudnia 2014 r. Wcześniej jednak została wybrana na ławnika Sądu Okręgowego w Olsztynie na kadencję 2012–2015. Wojewoda warmińsko-mazurski wydał zarządzenie zastępcze w sprawie wygaśnięcia mandatu radnej Rady Gminy w Jonkowie. W uzasadnieniu tego zarządzenia wskazano, że wygaśnięcie mandatu ławnika nastąpiło 3 kwietnia 2015 r. na podstawie art. 166 par. 3 ustawy z 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm., dalej: p.u.s.p.). Wojewoda ponadto stwierdził, że zgodnie z art. 159 par. 1 pkt 9 p.u.s.p. ławnikami nie mogą być radni gminy, powiatu i województwa. W myśl art. 383 par 1 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. nr 21, poz. 112 ze zm., dalej: k.w.) wygaśnięcie mandatu radnego następuje w przypadku naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane