statystyki

Radny musi skutecznie zrzec się funkcji ławnika

autor: Leszek Jaworski24.07.2016, 18:00
prawo, biznes, dokument

Kodeks wyborczy nie określa, w jakiej formie należy złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się funkcji.źródło: ShutterStock

TEZA: Kodeks wyborczy nie określa, w jakiej formie należy złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się funkcji, jednak należy przyjąć, że musi to nastąpić w taki sposób, aby nie budziło wątpliwości, iż oświadczenie o zrzeczeniu dotarło do wiadomości adresata. Wybór sposobu doręczenia (złożenia) oświadczenia o zrzeczeniu należy do radnego, który ponosi konsekwencje tego wyboru.

Sygn. akt II OSK 670/16, WYROK NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 22 kwietnia 2016 r.

STAN FAKTYCZNY

J.K., radna Rady Gminy Jonkowo, złożyła ślubowanie 1 grudnia 2014 r. Wcześniej jednak została wybrana na ławnika Sądu Okręgowego w Olsztynie na kadencję 2012–2015. Wojewoda warmińsko-mazurski wydał zarządzenie zastępcze w sprawie wygaśnięcia mandatu radnej Rady Gminy w Jonkowie. W uzasadnieniu tego zarządzenia wskazano, że wygaśnięcie mandatu ławnika nastąpiło 3 kwietnia 2015 r. na podstawie art. 166 par. 3 ustawy z 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm., dalej: p.u.s.p.). Wojewoda ponadto stwierdził, że zgodnie z art. 159 par. 1 pkt 9 p.u.s.p. ławnikami nie mogą być radni gminy, powiatu i województwa. W myśl art. 383 par 1 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. nr 21, poz. 112 ze zm., dalej: k.w.) wygaśnięcie mandatu radnego następuje w przypadku naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane