statystyki

Sposób objęcia mandatu radnego bez wpływu na jego wygaśnięcie

autor: Jakub Pawłowski26.07.2016, 07:33; Aktualizacja: 26.07.2016, 08:31

Kodeks wyborczy nie różnicuje obowiązków i statusu prawnego osób obejmujących mandat radnego po innej osobie i tych, którzy obejmują stanowisko bezpośrednio po wygranych wyborach – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety, która była druga na liście wyborczej w swoim okręgu i została radną na skutek wygaśnięcia mandatu poprzedniego radnego. Jednocześnie pełniła funkcję ławnika w wydziale rodzinnym i nieletnich sądu rejonowego, gdzie jej czteroletnia kadencja dobiegała już końca. Problem w tym, że kobieta złożyła ślubowanie na radnego rady m.st. Warszawy, ale nie zrezygnowała z obowiązków sądowych, a w świetle przepisów kodeksu wyborczego (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 ze zm.) miała na to trzy miesiące. Inaczej groziło jej wygaśnięcie mandatu radnego.

Taki też scenariusz stał się jej udziałem, bo w lipcu 2015 r. rada miasta podjęła uchwałę, w której zadecydowano o wygaszeniu mandatu. Uzasadnieniem było to, że radna zrzekła się tytułu ławnika pięć miesięcy, a nie trzy miesiące po ślubowaniu, co – w ocenie rady – stanowiło naruszenie art. 385 par. 5 k.w.

Kobieta złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Nie negowała przy tym, że w ciągu dwóch miesięcy po ślubowaniu uczestniczyła jeszcze w czterech rozprawach. Podkreśliła natomiast, że nie wzięła za to żadnych pieniędzy, bo otrzymane wynagrodzenie wpłaciła na rzecz hospicjum dla dzieci. Z kolei jej adwokat podniósł w skardze, że powołane przez radę miasta przepisy nie mają zastosowania w sprawie jego klientki, bo kodeks wyborczy przewiduje dwa tryby obsadzenia mandatu. Pierwszym są wybory (art. 416 i 444 k.w.), a drugim postanowienie komisarza wyborczego (art. 387 k.w.), który przyznaje mandat, gdy jeden radny wstępuje na miejsce drugiego, jak to miało miejsce w przypadku skarżącej.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane