Zamówienia publiczne: Kolejna rewolucja, ale czy dobre rozwiązania

autor: Zofia Jóźwiak15.07.2016, 07:24; Aktualizacja: 15.07.2016, 15:23
dokumenty

Podstawową dobrą wiadomością dla samorządów jest ta, że dzięki wejściu nowych przepisów będzie można w znacznie szerszym niż dotychczas zakresie ruszyć z przetargami na działania, w ramach których są wykorzystywane unijne środkiźródło: ShutterStock

Dyskusję nad najnowszą, obszerną nowelizacją ustawy z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw zdominowała kwestia in house. Dla wielu samorządów wprowadzenie tej regulacji jest bardzo istotne. Pozwala bowiem bezprzetargowo, ale uwaga - zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych - zlecać nie tylko odbieranie śmieci komunalnych od mieszkańców, lecz także wiele innych zadań.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ~j.(2016-07-15 21:51) Zgłoś naruszenie 10

    Swego czasu, kiedy zespół The Rolling Stones koncertował w Polsce ich perkusista Charlie Watts kupił dla żony rasowego konia słono płacąc, a zapytany później przez dziennikarzy, czy warto było odpowiedział: „Dobre rzeczy muszą drogo kosztować!”... No i to mógłby być dobry komentarz do opartego na kryterium ceny systemie zamówień publicznych, który bazował na przekonaniu, że można coś dobrego kupić tanio, a to zazwyczaj okazuje się niemożliwe. Jednak ostatnio okazało się, że na skutek pewnych zdarzeń ani Pan Watts, ani Pani Watts nie będą chcieli więcej kupować koni w Polsce, bo tu już ani drogo, ani tanio się nie opłaca! Oby się okazało, że podobnie będzie z zamówieniami publicznymi, których niekoniecznie uda się uzdrowić nowelizacją, tym bardziej, że do wielu postępowań bardzo trudno wynaleźć sensowne kryteria pozacenowe, a więc może być tak, że będzie drożej, ale wcale nie lepiej!

    Odpowiedz
  • Andrzej(2016-07-16 15:30) Zgłoś naruszenie 10

    Ciekawe bo akurat ubiegający się o zamówienie najczęściej kwestionują wysoką jakość wymaganą przez zamawiającego. Gwarancje też są oczywiście niepotrzebne bo podwyższają cenę a oni przecież i tak dostarczają dobre produkty które się nie psują itd... To są standardowe argumenty z którymi spotyka się udzielający zamówienie. Do tego się można przyzwyczaić bo targowanie się to norma w handlu. Oczywiście poza cenowe kryteria mogą być w jakimś stopniu przydatne ale trzeba niemałej wiedzy aby dobrać optymalny zestaw wskaźników do oceny oferty. Moim zdaniem dobra organizacja przetargu wymaga doskonałej znajomości własnych potrzeb i rynku. Jeżeli ma się dobrych fachowców to mamy dobrze przygotowane SIWZ i dostaniemy to co trzeba.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane