statystyki

Zmiana wierzyciela powinna być dopuszczona w reżimie procedury administracyjnej

autor: Renata Strzelecka24.05.2017, 07:36; Aktualizacja: 24.05.2017, 09:05
Dyrektorzy szpitali uważają, że obecna sytuacja na pewno wymaga zmian

Dyrektorzy szpitali uważają, że obecna sytuacja na pewno wymaga zmianźródło: ShutterStock

Przepisy o zakazie obrotu wierzytelnościami placówek medycznych paraliżują możliwości efektywnego finansowania systemu ochrony zdrowia – wynika z raportu kancelarii prawnej Domański Zakrzewski Palinka.

Kancelaria wzięła pod lupę prawne regulacje zawarte w art. 54 ustawy o działalności leczniczej. Zgodnie z nim – na zamianę wierzyciela zgodę wydać musi podmiot tworzący dany zakład opieki zdrowotnej. Chodziło o ograniczenie handlu długami szpitali, czyli obrotu wierzytelnościami samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ). Analiza pokazuje jednak, że obecne stosowanie tego przepisu nie sprzyja szpitalom w redukcji zadłużenia – bo blokuje możliwość szukania pomocy finansowej od instytucji prywatnych. Zdaniem autorów raportu przepis jest dysfunkcjonalny: praktyka wskazuje, że nie realizuje on zakładanych celów, jakimi było zwiększenie stabilności finansowej szpitali i zapewnienie ciągłości świadczonych przez nie usług zdrowotnych. Odwrotnie, konsekwencją jest zwiększone ryzyko powstania problemów w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych w sytuacji wyczerpania się środków pozyskanych na dany rok budżetowy od płatnika publicznego (NFZ) i konieczności uzyskania finansowania z innych źródeł. Tych innych źródeł nie ma – pozyskanie wsparcia finansowego dla szpitala i dostawców ze środków prywatnych jest bowiem – wskutek regulacji ust. 5 i 6 art. 54 UDL – obarczone wysokim ryzykiem, a co za tym idzie wyższym kosztem.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane