statystyki

Można ograniczyć konkurs na dyrektora szkoły tylko do nauczycieli

autor: Leszek Jaworski06.07.2016, 08:42; Aktualizacja: 06.07.2016, 10:09
Wójt może ograniczyć krąg osób, które mogą wziąć udział w konkursie na dyrektora szkoły.

Wójt może ograniczyć krąg osób, które mogą wziąć udział w konkursie na dyrektora szkoły.źródło: ShutterStock

Wójt ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora szkoły podstawowej. Zgodnie z treścią ogłoszenia do konkursu może przystąpić nauczyciel mianowany lub dyplomowany. Czy można ograniczyć konkurs do kandydatów będących nauczycielami, skoro dyrektorem może zostać także osoba bez takich kwalifikacjil

Tak. Wójt może ograniczyć krąg osób, które mogą wziąć udział w konkursie na dyrektora szkoły. Zgodnie bowiem z art. 36 ust. 2 ustawy o systemie oświaty (dalej: u.s.o.) szkołą lub placówką może kierować osoba niebędąca nauczycielem powołana na stanowisko dyrektora przez organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

Pogląd powyższy potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielopolskim z 7 listopada 2013 r. (sygn. akt II SA/Go 854/13, LEX nr 1395248). W orzeczeniu tym gorzowski sąd administracyjny wyjaśnił, że wójt może wybrać osobę na stanowisko dyrektora szkoły na dwa sposoby. Pierwszy stanowi zasadę, zgodnie z którą szkołą lub placówką publiczną kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko dyrektora. Drugi sposób jest wyjątkiem. Przewiduje on, że szkołą lub placówką może kierować osoba niebędąca nauczycielem powołana na stanowisko dyrektora przez organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty. Osoba taka nie może sprawować nadzoru pedagogicznego. To zadanie wykonuje wówczas nauczyciel zajmujący inne stanowisko kierownicze w szkole lub placówce.

Podobnie stwierdził WSA w Szczecinie w wyroku z 19 marca 2015 r. (sygn. akt II SA/Sz 922/14, LEX nr 1760767), wskazując, że art. 36 ust. 2 u.s.o. pozostawia organowi prowadzącemu szkołę możliwość ograniczenia kręgu kandydatów do kierowania szkołą do osób będących nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym, które mając ten przymiot są niejako z mocy prawa uprawnione do udziału w konkursie na dyrektora publicznej szkoły. Przepis ten zdaniem szczecińskiego sądu dodatkowo uprawnia organ prowadzący do poszerzenia kręgu tych osób o osoby nieposiadające tej cechy (tzn. niebędące nauczycielami), ale spełniające inne przewidziane przepisami wymogi. Sąd podkreślił jednak, że zarządzenie w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora szkoły publicznej, zawężające krąg podmiotów uprawnionych do zgłoszenia swej kandydatury tylko do osób niebędących nauczycielami, stanowi istotne naruszenie art. 36 ust. 1 i 2 u.s.o.


Pozostało jeszcze 6% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jan(2016-07-12 12:44) Zgłoś naruszenie 00

    W szkole,gdzie nie ma zastępcy dyrektora,tylko nauczyciel może być dyrektorem.Nie można zmusić jst do utworzenia stanowisa wicedyrektora poniżej 12 oddziałow.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane