statystyki

MSWiA: Związki metropolitalne możliwe tylko na Śląsku

autor: Urszula Mirowska-Łoskot20.06.2016, 07:41; Aktualizacja: 20.06.2016, 10:11
Katowice

Metropolię utworzą gminy mające łącznie co najmniej 2 mln mieszkańcówźródło: ShutterStock

MSWiA zadecydowało, że ostatecznie zlikwiduje obowiązującą ustawę metropolitalną. Zgodnie z projektem nowych przepisów przygotowanym przez resort, związek metropolitalny utworzą gminy z województwa śląskiego, w którym zamieszkują łącznie co najmniej 2 miliony osób.

W skład związku wejdzie też miasto na prawach powiatu – Katowice. MSWiA już przesłało projekt do konsultacji publicznych. Przedstawiciele samorządów nie kryją oburzenia.

– Podstawy do tworzenia metropolitalnego systemu zarządzania daje już obowiązująca ustawa o związkach metropolitalnych – mówi Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich. Jednak resort z niej rezygnuje, gdyż twierdzi, że ma wiele mankamentów. – Jeżeli zawarte w niej rozwiązania stwarzają problemy we wdrażaniu, wystarczyło zaproponować odrębną nowelizację. Zamiast tego postąpiono sprytniej. Pod sztandarem tworzenia metropolii śląskiej (co jest w pełni uzasadnione) tylnymi drzwiami uchyla się ustawę o związkach metropolitalnych. W mojej ocenie stawia to pod znakiem zapytania szanse utworzenia metropolii w innych miejscach – wskazuje Kubalski.

MSWiA uspokaja. „Lepszym rozwiązaniem jest przeznaczenie ustawy dla konkretnego obszaru metropolitalnego niż stworzenie ogólnych rozwiązań, które mogą nie uwzględniać specyfiki regionu, istniejących form współpracy samorządów czy sposobu organizacji wykonywania zadań publicznych. Obowiązująca ustawa jest właśnie takim przykładem” – przekonuje resort. I dodaje, że projekt przeznaczony dla Śląska ma umożliwić sprawdzenie w praktyce modelu metropolitalnego opartego na związku gmin. „Górnośląski obszar metropolitalny jest jednym z najlepiej ukształtowanych, w którym z powodzeniem są wykorzystywane dostępne obecnie prawne formy współpracy samorządów, dlatego pilotaż będzie przeprowadzony właśnie w tym regionie. Rozwiązania dla kolejnych obszarów metropolitalnych (uwzględniające doświadczenia z wdrażania proponowanej ustawy) będą mogły pojawić się w przyszłości” – zapewnia resort.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane