statystyki

Burmistrz nie może wymóc na wojewodzie wydania aktu nadzoru

autor: Piotr Pieńkosz15.06.2016, 09:49; Aktualizacja: 15.06.2016, 11:11
Rada miasta nie podjęła uchwały o wygaśnięciu mandatu.

Rada miasta nie podjęła uchwały o wygaśnięciu mandatu.źródło: ShutterStock

TEZA: Wydanie aktu nadzoru jest wyłączną prerogatywą wojewody, więc to on decyduje, czy takie działanie podjąć. Burmistrz nie może na podstawie ustawy o samorządzie gminnym złożyć skargi na bezczynność organu nadzoru, który nie chce wydać zarządzenia zastępczego lub rozstrzygnięcia nadzorczego.

Sygn. akt II SAB/Go 38/16, POSTANOWIENIE WOJEWÓDZKIEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM z 20 maja 2016 r.

STAN FAKTYCZNY

Wobec radnego jednej z lubuskich gmin pojawiły się podejrzenia o naruszenie przez niego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 24f ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 446; dalej: u.s.g.). Brak respektowania tej regulacji doprowadził do wszczęcia procedury usunięcia rajcy z funkcji.

Rada miasta nie podjęła jednak uchwały o wygaśnięciu mandatu. W efekcie burmistrz zdecydował się skierować sprawę do wojewody. Uważał, że ten powinien wykorzystać swoją kompetencję i wydać zarządzenie zastępcze. Po przeprowadzeniu wyjaśnień wojewoda lubuski takiego działania jednak nie podjął.

Burmistrz uznał więc, że organ nadzoru pozostaje w bezczynności i wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Twierdził bowiem, że wydanie zarządzenia zastępczego w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego ma charakter obligatoryjny. Zdaniem burmistrza w sytuacji gdy organ gminy wbrew obowiązkowi nie podjął prawnie nakazanych działań w zakresie wygaszenia mandatu rajcy, ustawowym obowiązkiem wojewody jest wydanie zarządzenia zastępczego w tej sprawie. W przeciwnym razie organ nadzoru dopuszcza się naruszenia art. 98a ust. 2 u.s.g.

W odpowiedzi na skargę burmistrza wojewoda wniósł o jej odrzucenie. Uzasadniając swoje stanowisko, podniósł, że na niewydanie przez wojewodę aktu nadzoru nad działalnością jednostki samorządu terytorialnego skarga nie przysługuje, gdyż to od tego organu zależy, czy skorzysta ze swoich uprawnień nadzorczych, i nie można go do tego zmusić.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane