statystyki

Centra usług wspólnych: bariery nie w przepisach, ale w mentalności ludzi

15.06.2016, 09:49; Aktualizacja: 15.06.2016, 10:46

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

O powołaniu CUW myślą prawie wszyscy. Zarówno powiaty z urzędami marszałkowskimi i wojewódzkimi, jak i gminy z miastami. Z wykonaniem jest gorzej. Mimo że od wejścia w życie zmian ułatwiających tworzenie takich jednostek minęło prawie pół roku, centra w nowej formule jeszcze nie działają, choć pierwsze samorządy już podjęły uchwały i rozpoczęły proces ich tworzenia.

PYTANIA DO EKSPERTA

Wspólne przedsięwzięcia zaczynamy od branży IT

Od 1 stycznia 2016 r. znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym ułatwia tworzenie centrów usług wspólnych. Jak jest z tym w praktyce? Czy tworzycie takie u siebie?

Centrum zawiązanego na podstawie nowych przepisów jeszcze nie mamy, zbieramy doświadczenia, rozmawiamy z innymi samorządami. Takie działania podjął już m.in. Wrocław. Samorządy siebie wzajemnie podglądają. Szukamy większej sprawności i efektywności. To nie jest prosty temat, chociaż pewne doświadczenia w tym zakresie już mamy. Wraz z 16 gminami utworzyliśmy ZIT Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Rozmowy trwały rok. Teraz, jeśli znajdziemy odpowiednia formułę chcemy pójść o krok dalej, być może utworzyć CUW. Mamy w tym zakresie pewna praktykę.

Jaką?

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie współpracuje z gminami ościennymi świadcząc usługi w wymiarze ponadgminnym. Jest m.in. odpowiedzialne za gospodarkę ściekową oraz za prowadzanie inwestycji sieciowych i remontów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wspólne działania mogą dać duże oszczędności. Centrum usług wspólnych działające w administracji rządowej ocenia, ze oszczędności przekraczają tam 30 proc.

Czy w samorządach też można by osiągnąć tej wielkości oszczędności?

Z pewnością. W Lublinie mamy m.in. wspólną grupę zakupową w zakresie energii elektrycznej oraz usług komunikacyjnych, nasze oszczędności dzięki temu sięgają blisko 30 proc. Dołączyły do nas także spółki komunalne, co pozwoliło na dalsze obniżanie kosztów. Podobne działania dotyczą sfery ubezpieczeń majątkowych. Nic nie stoi na przeszkodzie by szerzej tworzyć centra zakupowe – jako CUW.

W jakiej dziedzinie chcą państwo stworzyć pierwszy lubelski CUW?


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane