statystyki

Zakup wozu strażackiego i remont szkoły nie za pieniądze na zarządzanie kryzysowe

autor: Marcin Nagórek15.06.2016, 09:49; Aktualizacja: 15.06.2016, 10:11
Organ wykonawczy, czyli np. wójt dysponujący środkami rezerwy celowej, nie może nimi dowolnie rozporządzać

Organ wykonawczy, czyli np. wójt dysponujący środkami rezerwy celowej, nie może nimi dowolnie rozporządzaćźródło: ShutterStock

Gmina nie ma pełnej dowolności w rozdysponowaniu środków z rezerwy celowej na niespodziewane sytuacje. Konieczna jest analiza konkretnego stanu faktycznego.

Zaczyna się sezon letni, a wraz z nim pojawią się różne niespodziewane sytuacje kryzysowe, np. pożary czy powodzie, które mogą wymagać finansowego zaangażowania gmin. Jak się jednak okazuje, nie każda sytuacja kryzysowa (w potocznym rozumieniu tego słowa), może uzasadniać pomoc finansową. Organ wykonawczy, czyli np. wójt dysponujący środkami rezerwy celowej, nie może nimi dowolnie rozporządzać. Ograniczają go bowiem przepisy. By dokonać zmian w planie wydatków budżetu w ww. zakresie przedmiotowym, wójt musi wydać zarządzenie. Czasem włodarz rozdysponowuje rezerwę celową na zarządzanie kryzysowe, np. na remonty uszkodzonych obiektów gminnych, m.in. szkół, w przypadku takich zdarzeń, jak np. pożary, powodzie. Bywa też, że w czasie akcji zostaje uszkodzony sprzęt ratunkowy czy gaśniczy.

Wydaje się, że takie działania organu wykonawczego są racjonalnie uzasadnione, ale czy zgodne z prawem? Aby na to odpowiedzieć, należy się odwołać do przepisów prawnych, przede wszystkim do ustawy z 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (dalej: u.z.k.).

Jaka wykładnia


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane