Rząd będzie mógł przyjmować programy wprowadzające dodatki do wynagrodzeń dla pracowników jednostek pomocy społecznej, pieczy zastępczej oraz placówek zajmujących się dziećmi poniżej trzeciego roku życia.
Tak przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw, którym wczoraj zajmowała się Rada Ministrów. Zakłada on nowelizację trzech aktów prawnych. Pierwszym z nich jest ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 901 ze zm.). Dodane zostaną do niej przepisy, które umożliwią rządowi przyjęcie uchwały w sprawie programu dofinansowującego wynagrodzenia oraz naliczane od nich składki na ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej prowadzonych przez samorządy lub na ich zlecenie. Program będzie więc mógł obejmować osoby pracujące m.in. w ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach wsparcia, domach pomocy społecznej (DPS) czy ośrodkach interwencji kryzysowej.
Zgodnie z projektem dofinansowanie będzie miało formę dodatku do wynagrodzenia i nie będzie stanowić podstawy naliczania świadczeń, odszkodowań i innych wypłat wynikających z odrębnych przepisów, w tym tzw. trzynastki i nagrody rocznej. Ponadto w przypadku pracowników DPS projekt wskazuje, że dofinansowanie do ich pensji nie będzie uwzględniane przy wyliczaniu średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca. W jego przepisach znalazło się też zastrzeżenie, że otrzymane pieniądze mają być w całości przeznaczone na zwiększenie wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej.
Drugą zmienianą ustawą jest ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 338). Tutaj również jest mowa o rządowym programie, w ramach którego będzie udzielana dotacja celowa z budżetu państwa na dofinansowanie wynagrodzeń i składek osób pracujących w żłobkach i klubach dziecięcych prowadzonych przez gminy oraz zatrudnianych przez nie dziennych opiekunów. Trzecią nowelizowaną ustawą jest ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 177), która zawiera analogiczne zmiany jak w dwóch poprzednich, w stosunku do osób, które pracują w jednostkach organizacyjnych prowadzonych przez samorządy lub na ich zlecenie, należących do obszaru wspierania rodziny i pieczy zastępczej. Dodatki do pensji będą mogli otrzymać np. asystenci rodziny, koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej oraz kadra domów dziecka.
Projekt ustawy, który ma wejść w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw, ma na celu zwiększanie wynagrodzeń osób wykonujących zawody pomocowe, bo ze względu na ich niski poziom, jednostki pomocy społecznej, pieczy zastępczej oraz placówki dla małych dzieci mają problemy ze znalezieniem pracowników. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt ustawy przyjęty przez rząd