statystyki

Ochrona środowiska: PiS zaoferuje kawę za recykling śmieci

autor: Urszula Mirowska-Łoskot12.04.2016, 07:24; Aktualizacja: 12.04.2016, 09:07

Osoba, która odda puste puszki czy butelki do specjalnego automatu, otrzyma w zamian napój – taką propozycję przedstawił Marek Polak, poseł PiS. Chce w ten sposób zachęcić do selektywnej zbiórki odpadów.

– W krajach zachodniej Europy bardzo popularne są automaty przyjmujące puste butelki plastikowe lub puszki aluminiowe po napojach. W zamian za ich oddanie osoba przekazująca otrzymuje drobne wynagrodzenie, takie jak napój, kawę lub pieniądze – wskazuje Marek Polak w swoim wystąpieniu do Ministerstwa Środowiska. Zapewnia, że cały proces jest zautomatyzowany i nie wymaga ponoszenia znaczących kosztów obsługi.

– System ten pozwala w szybki i tani sposób pozyskać duże ilości odpadów z tworzyw sztucznych i aluminium, które później w łatwy sposób można poddać recyklingowi. Program ten buduje też świadomość ekologiczną w społeczeństwie, a drobne wynagrodzenie motywuje do przekazywania odpadów, co jest istotne zwłaszcza w przypadku butelek z tworzyw sztucznych, które dzięki temu nie zalegają na dzikich wysypiskach i nie są spalane w domowych kotłach c.o – dodaje Marek Polak.

Eksperci pozytywnie oceniają ten pomysł.

– Podobne rozwiązania zostały wprowadzone już w Czechach, Austrii, Niemczech. Tam za zwrot odpadów, np. butelek, puszek i papieru, można otrzymać drobną gratyfikację finansową – wskazuje prof. Zbigniew Grzymała, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego w Szkole Głównej Handlowej.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane