statystyki

NIK zaleca zbadanie karty dużej rodziny

autor: Michalina Topolewska16.03.2016, 07:39; Aktualizacja: 16.03.2016, 09:24
rodzina dzieci

Zdarza się, że rodziny nie składają wniosków o KDR, bo wskazują, że nie jest im ona potrzebnaźródło: ShutterStock

Mniej niż połowa osób pochodzących z rodzin wielodzietnych wystąpiła o dokument pozwalający na korzystanie z różnego rodzaju ulg. Z kolei rząd nie sprawdził, jakiego typu ulgi byłyby im potrzebne.

Takie zastrzeżenia przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli w wystąpieniu pokontrolnym skierowanym do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jej zdaniem choć resort zapewnił sprawną realizację zadań w zakresie przygotowania i wdrożenia ogólnopolskiej karty dużej rodziny (KDR), to na etapie projektowania przepisów nie przeprowadził badań wśród rodzin wielodzietnych. Tymczasem mogłyby one pomóc w prawidłowym zdiagnozowaniu ich potrzeb oraz zaproponowania takiego systemu ulg i zniżek, które pozwoliłyby na zwiększenie szans rozwojowych wychowujących się w nich dzieci.

Izba zauważa też, że liczba wydawanych kart systematycznie wzrasta, co świadczy o tym, że rządowy program cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jednak mimo to jest ona znacznie poniżej oczekiwań. Organ kontroli przywołuje bowiem dane, z których wynika, że do końca października 2015 r. wydano łącznie ponad 1,38 mln KDR. Trafiły więc one do 38 proc. spośród osób, które mogłyby wystąpić o ten dokument, bo według danych GUS liczba rodzin wielodzietnych z trójką i większą liczbą dzieci do 24. roku życia na utrzymaniu wynosi 626,8 tys. W ich skład wchodzi zaś 3,4 mln osób.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane