statystyki

NIK zaleca zbadanie karty dużej rodziny

autor: Michalina Topolewska16.03.2016, 07:39; Aktualizacja: 16.03.2016, 09:24
rodzina dzieci

Zdarza się, że rodziny nie składają wniosków o KDR, bo wskazują, że nie jest im ona potrzebnaźródło: ShutterStock

Mniej niż połowa osób pochodzących z rodzin wielodzietnych wystąpiła o dokument pozwalający na korzystanie z różnego rodzaju ulg. Z kolei rząd nie sprawdził, jakiego typu ulgi byłyby im potrzebne.

Takie zastrzeżenia przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli w wystąpieniu pokontrolnym skierowanym do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jej zdaniem choć resort zapewnił sprawną realizację zadań w zakresie przygotowania i wdrożenia ogólnopolskiej karty dużej rodziny (KDR), to na etapie projektowania przepisów nie przeprowadził badań wśród rodzin wielodzietnych. Tymczasem mogłyby one pomóc w prawidłowym zdiagnozowaniu ich potrzeb oraz zaproponowania takiego systemu ulg i zniżek, które pozwoliłyby na zwiększenie szans rozwojowych wychowujących się w nich dzieci.

Izba zauważa też, że liczba wydawanych kart systematycznie wzrasta, co świadczy o tym, że rządowy program cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jednak mimo to jest ona znacznie poniżej oczekiwań. Organ kontroli przywołuje bowiem dane, z których wynika, że do końca października 2015 r. wydano łącznie ponad 1,38 mln KDR. Trafiły więc one do 38 proc. spośród osób, które mogłyby wystąpić o ten dokument, bo według danych GUS liczba rodzin wielodzietnych z trójką i większą liczbą dzieci do 24. roku życia na utrzymaniu wynosi 626,8 tys. W ich skład wchodzi zaś 3,4 mln osób.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane