statystyki

Status elektronicznych zaświadczeń ZUS składanych w postępowaniach przetargowych wciąż niepewny

autor: Sławomir Wikariak03.02.2016, 09:26; Aktualizacja: 03.02.2016, 09:58
internet

Autor interpelacji pytał, czy ministerstwo zamierza zmienić przepisy, tak by korzystanie z wydruków stało się możliwe. Odpowiedziano mu, że rozporządzenie leży w gestii Urzędu Zamówień Publicznych i tylko on mógłby je zmienić.źródło: ShutterStock

Zamawiający nie wiedzą, czy mogą akceptować wydruki elektronicznych dokumentów potwierdzających opłacanie składek na pracowników. Orzecznictwo jest niestety niejednolite.

Coraz więcej przedsiębiorców korzysta z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Do końca 2015 r. profil w tym serwisie musiał założyć każdy pracodawca zatrudniający więcej niż pięć osób, co wiązało się z wdrożeniem elektronicznych zwolnień lekarskich. Serwis służy nie tylko rozliczaniu składek za ubezpieczenia społeczne i zdrowotne czy kontaktom z ZUS, ale pozwala również uzyskać przez internet zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami.

Zaświadczenia takie są wymagane od każdego, kto chce wystartować w przetargu publicznym. Co istotne, zachowują ważność jedynie przez trzy miesiące, więc przedsiębiorcy ubiegający się o zamówienia publiczne muszą się o nie starać co najmniej cztery razy w roku. Wydawałoby się więc, że PUE ZUS stanowi idealne dla nich rozwiązanie. Co więcej, miało to też odciążyć ZUS, który miesięcznie wydaje ok. 65 tys. takich dokumentów. Dlatego na stronach internetowych części oddziałów ZUS można znaleźć zachęty do samodzielnego generowania zaświadczeń i posługiwania się nimi w przetargach.

Niestety urzędnicy odpowiedzialni za przetargi nie mają pewności, czy mogą honorować wydruki tych e-zaświadczeń. Nawet mimo tego, że stanowią one najbardziej wiarygodny i najbardziej aktualny sposób na potwierdzenie braku zaległości w opłacaniu składek na pracowników. Każdy może bowiem przez internet samodzielnie zweryfikować autentyczność dokumentu.

Prawo nie przewidziało


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane