statystyki

Burmistrzowie znów kręcą. Czasem komedie romantyczne

autor: Tomasz Żółciak02.02.2016, 07:44; Aktualizacja: 02.02.2016, 08:39
kamera filmowa

Burmistrzowie znów kręcą. Czasem komedie romantyczneźródło: ShutterStock

Dofinansowywanie produkcji filmowych przez samorządy nie koniecznie przynosi pożądany efekt – zarówno promocyjny, jak i artystyczny.

W poszukiwaniu nieoczywistej i nienachalnej formy promocji samorządy coraz chętniej sięgają po współpracę z X Muzą. O ile miasta poszły w kierunku seriali telewizyjnych („Ojciec Mateusz” kręcony w Sandomierzu czy „Komisarz Alex” w Łodzi), o tyle samorządy województw postawiły raczej na filmy pełnometrażowe.

Choć rok 2016 dopiero co się zaczął, władze regionów już zapraszają filmowców do współpracy przy kolejnych produkcjach. Samorząd woj. mazowieckiego właśnie zakończył nabór na kolejną, szóstą już edycję konkursu dla filmowców. – W sumie zgłoszono 51 projektów, najwięcej z dotychczasowych edycji – usłyszeliśmy w urzędzie marszałkowskim. W ubiegłym roku było 39 zgłoszeń. W tym roku na Mazowszu do zdobycia jest 800 tys. zł, które można będzie przeznaczyć na dofinansowanie filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Szanse na wkład finansowy mają te produkcje, które są powiązane z województwem mazowieckim, np. przez tematykę czy miejsce realizacji filmu. „Dodatkowym atutem projektów może być udział twórców lub przedsiębiorców z Mazowsza. Punktowana będzie również wysokość budżetu, którą filmowcy planują wydać w naszym województwie” – czytamy w warunkach konkursu. Przez ostatnich pięć lat woj. mazowieckie na projekty filmowców wydało 4,2 mln zł. Wsparcie uzyskały m.in. takie produkcje, jak „Body/Ciało”, „Miasto 44” czy „Ostatnia rodzina”.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane