Gmina nie może wskazywać mieszkańcom, jak mają sprzątać

autor: Urszula Mirowska-Łoskot25.11.2015, 18:00
Zanieczyszczenia usuwane z chodnika mają być przechowywane w pojemniku na odpady - wskazali radni

Zanieczyszczenia usuwane z chodnika mają być przechowywane w pojemniku na odpady - wskazali radniźródło: ShutterStock

Rada gminy nie może wymagać od mieszkańców, aby usuwali śnieg czy sople w określony przez nią sposób. Tak wynika z rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody łódzkiego. Dotyczyło ono regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Działoszyn.

Zastrzeżenia wojewody wzbudził m.in. zapis, który określa sposób oczyszczania chodników ze śniegu i lodu. Radni wskazali w nim, że obowiązek ten powinien być realizowany na bieżąco, przy czym śnieg ma być odgarnięty w miejsce niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów, a powierzchnia powinna też zostać zabezpieczona przez poślizgnięciem. Zanieczyszczenia usuwane z chodnika mają być przechowywane w pojemniku na odpady.

W ocenie wojewody takie wymogi przekraczają delegację ustawową. – Zapisy ustawy nie dają prawa radzie gminy do stanowienia aktów prawa miejscowego, które regulują zagadnienia inne niż wymienione w ustawie z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.), ani podejmowania regulacji w inny sposób niż wskazany przez ustawodawcę – wskazała w rozstrzygnięciu Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki.

Podobne zastrzeżenia wzbudził też zapis, który miał normować sposób ustawiania pojemników na odpady oraz utrzymywania ich w czystości. Radni wymagali, aby właściciel lub zarządca nieruchomości był zobowiązany ustawiać je w miejscach łatwo dostępnych zarówno dla ich użytkowników, jak i pracowników firmy wywozowej. Ponadto pojemniki powinny się znajdować w granicach nieruchomości, w miejscu trwale oznaczonym, na równej powierzchni i w miarę możliwości utwardzonej oraz zabezpieczonej przed zbieraniem się wody i błota.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ala(2015-11-26 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    To jakaś paranoja ,jak ja mam sprzątać śnieg z chodnika to znaczy ,że chodnik jest moją własnością to na odcinku mojej posesji postawię znak nie chodzić po mojej posesji ,płacę podatki do gminy i niech Gmina martwi się za sople i odśnieżanie chodnika to nie średniowiecze,by ciągle coś nam kazano.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane