statystyki

Gmina nie może wskazywać mieszkańcom, jak mają sprzątać

autor: Urszula Mirowska-Łoskot25.11.2015, 18:00
Zanieczyszczenia usuwane z chodnika mają być przechowywane w pojemniku na odpady - wskazali radni

Zanieczyszczenia usuwane z chodnika mają być przechowywane w pojemniku na odpady - wskazali radniźródło: ShutterStock

Rada gminy nie może wymagać od mieszkańców, aby usuwali śnieg czy sople w określony przez nią sposób. Tak wynika z rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody łódzkiego. Dotyczyło ono regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Działoszyn.

Zastrzeżenia wojewody wzbudził m.in. zapis, który określa sposób oczyszczania chodników ze śniegu i lodu. Radni wskazali w nim, że obowiązek ten powinien być realizowany na bieżąco, przy czym śnieg ma być odgarnięty w miejsce niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów, a powierzchnia powinna też zostać zabezpieczona przez poślizgnięciem. Zanieczyszczenia usuwane z chodnika mają być przechowywane w pojemniku na odpady.

W ocenie wojewody takie wymogi przekraczają delegację ustawową. – Zapisy ustawy nie dają prawa radzie gminy do stanowienia aktów prawa miejscowego, które regulują zagadnienia inne niż wymienione w ustawie z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.), ani podejmowania regulacji w inny sposób niż wskazany przez ustawodawcę – wskazała w rozstrzygnięciu Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki.

Podobne zastrzeżenia wzbudził też zapis, który miał normować sposób ustawiania pojemników na odpady oraz utrzymywania ich w czystości. Radni wymagali, aby właściciel lub zarządca nieruchomości był zobowiązany ustawiać je w miejscach łatwo dostępnych zarówno dla ich użytkowników, jak i pracowników firmy wywozowej. Ponadto pojemniki powinny się znajdować w granicach nieruchomości, w miejscu trwale oznaczonym, na równej powierzchni i w miarę możliwości utwardzonej oraz zabezpieczonej przed zbieraniem się wody i błota.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ala(2015-11-26 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    To jakaś paranoja ,jak ja mam sprzątać śnieg z chodnika to znaczy ,że chodnik jest moją własnością to na odcinku mojej posesji postawię znak nie chodzić po mojej posesji ,płacę podatki do gminy i niech Gmina martwi się za sople i odśnieżanie chodnika to nie średniowiecze,by ciągle coś nam kazano.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane