Statut placówki zajmującej się dziećmi poniżej 3. roku życia musi szczegółowo określać jej cele i zadania oraz sposób realizacji. Dzięki temu rodzice będą wiedzieli, jak będzie wyglądać sprawowanie opieki nad ich potomkami.
Statut placówki zajmującej się dziećmi poniżej 3. roku życia musi szczegółowo określać jej cele i zadania oraz sposób realizacji. Dzięki temu rodzice będą wiedzieli, jak będzie wyglądać sprawowanie opieki nad ich potomkami.
Tak uznał wojewoda dolnośląski, który stwierdził nieważność jednego z zapisów uchwały radnych miasta Góra. Dotyczyła ona utworzenia na terenie gminy klubu dziecięcego. Organ nadzoru zakwestionował statut zakładanej placówki, stwierdzając, że nie spełnia on wymogów wynikających z art. 11 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1457 ze zm.). Wojewoda wskazał, że zgodnie z nim rada gminy ma obowiązek kompleksowo uregulować we wspomnianym dokumencie kwestie związane z celami i zadaniami klubu oraz sposobem ich realizacji.
Takich elementów nie zawierał natomiast statut stanowiący załącznik do uchwały, ponieważ miał on charakter ogólnikowy i nie znalazł się w nim np. opis działań opiekuńczych, na które może liczyć małoletni uczęszczający do placówki. W ocenie organu nadzoru powinien on na tyle precyzyjnie określać elementy oferowanego świadczenia, aby rodzice mogli ustalić, na czym będzie polegać opieka sprawowana nad dzieckiem oraz jakie efekty dla jego rozwoju przyniesie.
Ponadto wojewoda stwierdził, że bezprawny jest zapis wymagający, aby rodzice przed przyjęciem ich potomka do klubu przedłożyli zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do korzystania w nim z opieki. Wojewoda podkreślił, że nałożenie na nich takiego obowiązku jest niemożliwe. Wskazał, że opiekunowie nie będą mogli wyegzekwować zaświadczenia od lekarza realizującego kontrakt z NFZ, ponieważ przepisy dotyczące świadczenia opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych nie przewidują wystawiania dokumentu w tym zakresie. Mógłby je więc wydać lekarz przyjmujący prywatnie, ale wtedy wiązałoby to się z koniecznością poniesienia przez rodziców dodatkowych kosztów.
ORZECZNICTWO
Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody dolnośląskiego z 30 października 2015 r. nr NK-N.4131.31.14.2015.MC.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama