statystyki

Świetlice z nowymi standardami

autor: Michalina Topolewska21.10.2015, 08:03; Aktualizacja: 21.10.2015, 10:33

Zdaniem organizacji pozarządowych wymogi stawiane placówkom wsparcia dziennego są zbyt wyśrubowane i trudne do spełnienia.

Standardy, którą są bardziej restrykcyjne niż te obowiązujące szkoły i przedszkola – to główny zarzut stawiany rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 13 października 2015 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych, jakie musi spełnić lokal, w którym ma być prowadzona placówka wsparcia dziennego (Dz.U. poz. 1630). Należą do nich m.in. świetlice środowiskowe i ogniska, w których dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo mogą spędzać wolny czas i mają zapewniane różnego rodzaju zajęcia.

Do tej pory placówki te nie były objęte jednolitymi standardami i działały na podstawie opinii wydawanych przez właściwych miejscowo komendantów straży miejskiej i inspektorów sanitarnych. Wprowadza je dopiero rozporządzenie, w którym wskazano, jakie wymogi związane z ochroną przeciwpożarową i kwestiami sanitarnymi musi spełniać budynek lub jego część, w której ma funkcjonować świetlica. Dodatkowo określa ono elementy wyposażenia lokalu, w którym będą przebywać dzieci. Problem w tym, że już na etapie prac nad projektem tego aktu organizacje pozarządowe (to one często na zlecenie samorządów prowadzą tego typu placówki) alarmowały, że stawiane w nim wymagania będą trudne do spełnienia.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane