statystyki

Nie ma obowiązku remontu przychodni, ale można przyznać dotację na ten cel

autor: Marcin Nagórek16.09.2015, 08:20; Aktualizacja: 16.09.2015, 09:33

Czy gmina ma ustawowy obowiązek dofinansowania remontu i rozbudowy budynków samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przekazanych mu nieodpłatnie zgodnie z ustawą o działalności leczniczej i stanowiących własność gminy?

EKSPERT RADZI

Zgodnie z art. 52 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 618 ze zm.) samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej pokrywa z posiadanych środków i uzyskiwanych przychodów koszty działalności i reguluje zobowiązania. Oznacza to, że podmiot tworzący SP ZOZ nie może ze swoich środków finansować kosztów działalności i bieżących zobowiązań (tak „Ustawa o działalności leczniczej. Komentarz”, red. M. Dercz, T. Rek, komentarz do art. 52, LEX 2014).

Obowiązkiem podmiotu tworzącego jest jedynie wyposażenie tej jednostki w odpowiednie środki majątkowe. Z art. 54 ust. 1 ww. ustawy wynika, że SP ZOZ gospodaruje samodzielnie przekazanymi w nieodpłatne użytkowanie nieruchomościami i majątkiem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego oraz majątkiem własnym. Pojęcie „nieodpłatnego użytkowania nieruchomości” nawiązuje do instytucji prawa cywilnego, tj. użytkowania, które jest uregulowane w art. 252 i n. ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.; dalej: k.c.). Skoro tak, to z posiłkowego zastosowania art. 259 k.c. wynika, że właściciel nie ma obowiązku czynić nakładów na rzecz obciążoną użytkowaniem. Rzecz jasna art. 259 k.c. wyraża jednak normę o charakterze dyspozytywnym. W związku z tym właściciel i użytkownik mogą w umowie postanowić odmiennie, zobowiązując np. właściciela do określonych inwestycji. Postanowienie takie byłoby szczególnie uzasadnione, gdyby użytkowanie zostało ustanowione odpłatnie, a właściciel zobowiązał się do czynienia nakładów, które są potrzebne do wykonywania prawa użytkownika zgodnie z jego treścią.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane