statystyki

Sprawozdania finansowe SP ZOZ: Ministerstwo swoje, sąd swoje

autor: Agnieszka Pokojska12.11.2015, 07:36; Aktualizacja: 12.11.2015, 08:47
Problem pojawia się wówczas, gdy sąd rejestrowy jest innego zdania.

Problem pojawia się wówczas, gdy sąd rejestrowy jest innego zdania.źródło: ShutterStock

Sąd Rejonowy w Toruniu odmówił przyjęcia raportu publicznej placówki medycznej. Twierdzi – inaczej niż resort finansów – że dokumenty nie podlegają wpisowi do rejestru ani złożeniu do akt.

Dyskusja na temat obowiązków sprawozdawczych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SP ZOZ) rozgorzała po nowelizacji ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2013 r. Wątpliwości wzbudził zmieniony art. 70. Wynika z niego, że jeżeli jednostka nie ma obowiązku składania sprawozdań finansowych w Krajowym Rejestrze Sądowym, ale podlegają one audytowi, to musi ona opublikować dokumenty w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Finansów twierdziły jednak, że SP ZOZ muszą na podstawie art. 69 ustawy składać we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdania finansowe razem z wymienionymi w przepisie załącznikami. Powinny to zrobić w ciągu 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania. MF w odpowiedzi na nasze pytania potwierdza, że to stanowisko jest wciąż aktualne.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane