Wprowadzane zmiany mają na celu m.in. uszczelnienie systemu podatkowego oraz rozstrzygnięcie niektórych kwestii budzących wątpliwości w praktyce.
Zmiany mogą spowodować w szczególności zwiększenie obciążeń podatkowych dla centrów handlowych i biurowych, fabryk oraz dla właścicieli lokali w budynkach wielolokalowych w rezultacie objęcia opodatkowaniem części wspólnych budynków, ograniczając w tym zakresie możliwości optymalizacji podatkowej. Utrudnione będzie także wyłączenie z opodatkowania obiektów w złym stanie technicznym, co spowoduje, że częściej opłacalna będzie ich rozbiórka.
Zmiany ograniczą także atrakcyjność korzystania z pożyczki odnawialnej (rewolwingowej), dotychczas korzystnie opodatkowanej na gruncie PCC.
Pozytywnie należy ocenić zmiany w zakresie zniesienia solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli garaży w budynkach wielorodzinnych oraz uproszczenie w płatnościach i dochodzeniu mniejszych kwot podatków czy zniesienie wymogu dokonywania niektórych zgłoszeń do urzędu skarbowego przy czynnościach dokonywanych w formie aktu notarialnego.
JEST PODATEK, NIE MA WSPÓŁWŁASNOŚCI
Podatkiem od spadków i darowizn zostanie objęte od przyszłego roku częściowe zniesienie współwłasności oraz wyodrębnienie własności lokali na rzecz niektórych lub wszystkich właścicieli.
SPRZEDAŻ W RAMACH EGZEKUCJI Z PCC
Podatkiem od czynności cywilnoprawnych zostaną objęte umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Może to zniechęcać potencjalnych nabywców do uczestnictwa w licytacjach komorniczych, co obniży sprawność prowadzonej egzekucji lub postępowania upadłościowego.
BEZ SOLIDARNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI
W przypadku współwłasności w częściach ułamkowych garaży wielostanowiskowych, stanowiących odrębny przedmiot własności, współwłaściciele będą opodatkowani według ich udziałów, a nie solidarnie.
KONIEC Z OPTYMALIZACJĄ
Od 1 stycznia 2016 r. nie będzie można optymalizować podatku od nieruchomości poprzez wyodrębnienie własności lokalu w budynku. Podatkiem zostanie objęta cała powierzchnia stanowiąca współwłasność. Ma to zwiększyć wpływy do budżetów gmin.