Już po raz kolejny rzecznik praw obywatelskich zwrócił uwagę ministrowi edukacji narodowej na brak przepisów rangi ustawowej, które upoważniają organy prowadzące szkoły do instalowania na ich terenie kamer monitorujących.
Zdaniem RPO regulacji ustawowej wymaga upoważnienie do instalowania sieci monitoringu w szkołach, określenie celów i zasad montowania kamer, sposób postępowania ze zgromadzonymi danymi i określenie zasad dostępu do nagrań. Utrwalanie wizerunku za pomocą kamer ingeruje bowiem w chronioną konstytucyjnie prywatność osób przebywających w szkole.
Zanosi się jednak na to, że zasady dofinansowania działań związanych z tworzeniem, wdrożeniem i wykorzystywaniem monitoringu będą ujęte tylko w rozporządzeniu Rady Ministrów, które zostanie wydane na podstawie ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.). Projekt tego aktu został już opracowany. Jednak wątpliwości prof. Ireny Lipowicz budzi również ustawowe upoważnienie do wydania rozporządzenia. Uważa ona, że zawarte tam wytyczne co do treści aktu wykonawczego mają charakter wyłącznie blankietowy.
Patrole rowerowe straży miejskiej
Straż Miejska w Płocku rozszerzyła swoją ofertę dbania o bezpieczeństwo mieszkańców. Ruszyły patrole rowerowe. Będą miały jednak tylko charakter sezonowy, ponieważ muszą zostać dostosowane do warunków atmosferycznych. Decyzję o tym, czy w danym dniu będzie pełniona służba na rowerach, każdorazowo podejmie odprawiający do służby.
Rowery przeszły przegląd techniczny i dokupiono do nich dodatkowe wyposażenie. Mają niewątpliwie wiele zalet, bo są cichym środkiem transportu i dzięki temu zapewnią skrytość podczas patrolu, co umożliwi łatwiejszą obserwację terenu. W dodatku sprawniej dotrą tam, gdzie trudno dojechać radiowozem, a zrobią to szybciej niż wysłany na miejsce pieszy patrol. Chodzi tu przede wszystkim o uliczki osiedlowe, tereny zielone nad Wisłą, nad Zalewem Sobótka, a także tam, gdzie jest wąsko, a gromadzą się dzieci. Strażnicy łatwiej więc będą mogli interweniować w takich dokuczliwych dla mieszkańców przypadkach, jak picie alkoholu w miejscach publicznych, niezachowywanie ostrożności przy trzymaniu zwierząt oraz zakłócanie ładu i porządku publicznego.
Gdańszczanie oceniali kierowców autobusów
Zasady trwającego od listopada ubiegłego roku konkursu „Oceń ZKM” były bardzo proste: wystarczyło wysłać SMS o treści „TAK” lub „NIE” oraz podać numer kierującego pojazdem (numery prowadzących pojazdy są wyświetlane na tablicach). W ten sposób gdańszczanie mogli oceniać pracę kierowców i motorniczych. Czerwcowa, ostatnia edycja konkursu zakończyła się wczoraj. Zachętą do telefonicznej aktywności były nagrody – przede wszystkim darmowe bilety miesięczne, a także gadżety. By je wygrać, oprócz wyboru kierowcy trzeba jeszcze jak najszybciej odpowiedzieć na zadane telefonicznie pytanie.
Dzięki głosom pasażerów, co miesiąc, wybierany jest najlepszy kierowca i motorniczy. Organizatorem konkursu jest Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. Ostatecznie laureaci zastaną wyłonieni trzeciego lipca.