statystyki

Działkowiec płaci za wywóz śmieci ryczałtem przez cały rok

autor: Małgorzata Raczkowska14.05.2015, 09:22; Aktualizacja: 14.05.2015, 09:24
śmieci

O sposobie i częstotliwości odbierania śmieci oraz o wysokości pobieranych za to opłat rzeczywiście decydują gminy.źródło: ShutterStock

Pan Paweł ma działkę. Bywa na niej często, sam lub z rodziną, ale przeważnie w okresie letnim i wczesną jesienią, póki jest zielono. Potem zamyka posiadłość na klucz, z rzadka tylko zagląda, czy wszystko w porządku. Oczywiście płaci za wywóz śmieci. Gmina ustaliła, że od działkowców pobierać będzie 28 zł miesięcznie od maja do października, niezależnie od tego, czy śmieci produkują, czy nie. Pan Paweł to zaakceptował. Ale tej wiosny otrzymał pismo, że teraz trzeba płacić od kwietnia do października. Tu protestuje, bo niby dlaczego? W kwietniu nie bywa na działce wcale. Podobnie jego sąsiedzi. – Czy gmina dowolnie może określa długość sezonu na działkach – zastanawia się nasz czytelnik.

O sposobie i częstotliwości odbierania śmieci oraz o wysokości pobieranych za to opłat rzeczywiście decydują gminy. One także określają, jak będą traktować posesje użytkowane sezonowo. – Domy letniskowe nie są miejscami stałego zamieszkania, więc są traktowane jak nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Do gminy należy decyzja, czy będzie odbierała je z takich miejsc, czy też nie – wyjaśnia Małgorzata Czeszejko-Sochacka z Ministerstwa Środowiska. – Gmina, podejmując uchwałę, może objąć systemem odbioru śmieci także nieruchomości, w których nie mieszkają mieszkańcy, ale są wytwarzane odpady komunalne. Jeśli gmina nie przewidziała odbierania odpadów z posesji niezamieszkanych, to właściciel nieruchomości powinien zawrzeć umowę z firmą znajdującą się w rejestrze gminnym, która je odbierze. Jeśli objęła systemem gminnego odbioru śmieci domy letniskowe i działki rekreacyjne, rada gminy na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ustala ryczałtową roczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, niezależną od okresu przebywania na takiej nieruchomości.


Pozostało 18% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • działkowiec(2015-08-29 22:39) Zgłoś naruszenie 10

    jestem działkowcem posiadam działkę w miejscu zamieszkania..nawet w tej samej dzielnicy ...przebywając na działce tam produkuję śmieci ,ale nie produkuję ich pod adresem zamieszkania a tam też ponoszę koszty i odwrotnie ..wychodzi na to że mając działkę w ROD ponosimy koszty podwójne w moim przypadku ROD życzy sobie od wielkości działki za m2 - -- a mając działkę budowlaną i domek właściciel płaci za ilość przebywających osób , nie mowy o kosztach za m2 działki.Gdzie jest sprawiedliwość .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane