W ciągu trzech kwartałów 2022 r. nakłady inwestycyjne poniesione przez podmioty gospodarki narodowej w województwach wyniosły 76,8 mld zł. Oznacza to wzrost o 18 proc. r/r.

- Inwestycje samych samorządów to 29 mld zł. Na koniec III kw. w przygotowaniu były jednak inwestycje o wartości 58 mld zł. To oznacza, że plan na 2022 r., zakładający nakłady na poziomie 87 mld zł, zostanie zrealizowany. Kwota wzrośnie do 92 mld zł, gdy doliczymy do tego wydatki majątkowe, czyli na środki trwale. Te po dziewięciu miesiącach roku wyniosły ok. 3 mld zł - mówi Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu, ekspert ds. legislacyjnych w Związku Miast Polskich.
Czy wyższe nakłady idą w parze z większą skalą inwestycji, czy napędziły je inflacja i rosnące koszty przedsięwzięć? Jak mówią eksperci, inflacja na pewno ma znaczenie, gdyż realizacja niektórych projektów w 2022 r. była droższa nawet o 40-50 proc. w porównaniu z 2021 r. - W przypadku samorządów na pewno można mówić też o wzroście wolumenu, co jest związane z cyklem inwestycyjnym opartym na kadencji. W ubiegłym roku mieliśmy więc do czynienia z finalizacją większości podjętych projektów - przekonuje Wójcik.
Do tego dochodzi Polski Ład, z którego samorządy zyskały 30 mld zł na projekty niemal we wszystkich obszarach, w których powinny działać, poza ochroną zdrowia. - Co więcej, dofinansowanie przekraczało 90 proc., co pozwalało podejmować inicjatywy także tym samorządom, które nie miały wysokich budżetów na inwestycje - podkreśla Wójcik.
Coraz większą ostrożność w planowaniu nowych projektów zachowują firmy. Powodami są wysokie koszty, ale też przewidywania co do hamowania gospodarki czy też zmiany zachowań i przyzwyczajeń konsumentów po pandemii.
Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe