statystyki

Polskę czeka reforma administracyjna? Po co nam powiaty

autor: Anna Wittenberg07.02.2015, 10:30
Polska

Postulat likwidacji powiatów od czasu do czasu znajduje poparcie i po lewej, i po prawej stronie sceny politycznej – zgłaszali go równolegle Paweł Kowal, Janusz Palikot, Leszek Miller.źródło: ShutterStock

Co tylko mogą, przekazują gminom lub oddają administracji rządowej. Są biedne. A w dodatku się kurczą. Czy jest sens je utrzymywać?

Polskę czeka kolejna reforma administracyjna? Być może. W ciągu najbliższych 50 lat liczba ludności w czterech z szesnastu województw spadnie poniżej miliona. Zdaniem ekspertów to może być zbyt mało, by opłacało się utrzymywać stary podział kraju. – Najmniejsze województwa wyludnią się na tyle, że nie udźwigną dłużej swojej funkcji. Podobny los czeka też niektóre powiaty – uważa dr Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. – Samorząd kieruje się ekonomiczną skalą działania. Pewne zadania, by się zwrócić, nie mogą funkcjonować poniżej określonej liczby ludności. Gdyby każda gmina musiała prowadzić pełną obsługę mieszkańców, musiałaby mieć szpital psychiatryczny, dom pomocy społecznej itd. To byłoby dla nich nie do udźwignięcia – wyjaśnia. Jego analiza uruchomiła kolejną rundę dyskusji o racji bytu powiatów. Ich przeciwnicy dawno nie dostali do ręki tak silnego oręża, jak postępująca depopulacja.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

 • Marcin_Rzeszów(2016-07-16 16:24) Zgłoś naruszenie 63

  Powrócić do starego sprawdzonego podziału na 49 samorządnych województw. Wówczas rozwój kraju byłby równomierny. Przy okazji oczywiście zlikwidować powiaty. Pozostawić gminy jako najniższy strzebel administracyjny. Polska = 49 województw = XXX gmin

  Odpowiedz
 • ojej(2015-02-08 15:07) Zgłoś naruszenie 40

  Zlikwidować powiaty? A gdzie partie poobsadzają swoich pociotów i ziomali?

  Odpowiedz
 • Hanys(2015-02-07 20:30) Zgłoś naruszenie 40

  Powiaty to jedna wielka patologia, stołki dla cwaniaków i kręcenie lodów.W moim niewielkim mieście jest burmistrz i starosta, każdy posiada armię urzędników i swoje urzędy rozsiane po całym mieście, trzeba się nieźle nabiegać i nagłówkować aby ogarnąć kto i gdzie jest władny do załatwienia konkretnej sprawy.Dawniej był jeden urząd miasta zwany potocznie magistratem mieszczący się w jednym budynku i tam można było załatwić każdą sprawę.Widać komuś to przeszkadzało.

  Odpowiedz
 • ten kraj jest jak wszechogarniająca porażka(2015-02-08 14:18) Zgłoś naruszenie 33

  O tym, że powiaty to instytucja zbędna wiadomo od początku. Jedynie twórcy tej reformy nie byli w stanie pojąć, że nie jesteśmy krajem rad - żeby mieć aż tyle rad na każdym kroku.
  Sztucznie podciągnięto pod powiaty administrację rządową. Tylko po to, żeby uzasadnić istnienie tego absurdu jakim są powiaty. Stworzono jakieś patologiczne mechanizmy, dając starostom wpływ na obsadzanie stanowisk w organach administracji rządowej. Władza zamiast przybliżyć się do obywatela, to się od niego oddaliła. Dawniej organ odwoławczy był blisko, teraz oznacza to podróż czasami ponad sto kilometrów.
  Miasta wojewódzkie w zlikwidowanych województwach wyraźnie podupadły. Nikomu ta głupia reforma się nie przysłużyła, z wyjątkiem partyjniaków. Ci zyskali szansę na obsadzanie swoich kolesiów na nowych stołkach, zupełnie tak jakby na szczeblu zarządzania "psimi kupami na drodze lokalnej", potrzebna była przynależność partyjna i określony światopogląd.

  Odpowiedz
 • marek elblaski(2017-01-28 16:44) Zgłoś naruszenie 30

  Zlikwidować słabe i niewydolne wojewodztwa,ktore służa tylko i wyłącznie dla "wojewodzkich"miasteczek,takich jak olsztyn zielona gora ,gorzow wielkopolski,toruń,rzeszów i opole.

  Odpowiedz
 • radny(2015-02-08 23:25) Zgłoś naruszenie 20

  Zlikwidować Powiaty a kasę i kompetencje oddać gminom - te gminy które czują się za słabe w pewnych sferach założą Związki Międzygminne. Tym Związkom przekażą wybrane przez SIEBIE kompetencje i pieniądze !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nigdy w życiu(2015-02-07 21:50) Zgłoś naruszenie 20

  Jak zabraknie posad dla dla rodzin polityków, to stworzą jeszcze podpowiaty, podgminy itd. To jest Polska, zrozumcie ludzie.

  Odpowiedz
 • wika(2015-02-07 19:03) Zgłoś naruszenie 21

  Nareszcie, przecież wiadomo od dawna, że powiaty są kompletnie niepotrzebne. No, tylko politykom, aby mieli stołki dla "krewnych i znajomych królika".

  Odpowiedz
 • Polak(2015-02-09 10:27) Zgłoś naruszenie 10

  A gdzie zatrudnić kolesiów i ich rodziny ?

  Odpowiedz
 • cd(2015-02-08 20:01) Zgłoś naruszenie 10

  Powiaty Senat, jeden szczebel wojewódzki, gimnazja nieusuwalni nauczyciele i urzędnicy immunitety dla przestępców i to w sprawach nie dotyczących ich funkcji są wynaturzeniem i zbędnym obciążeniem Społeczeństwa a często marnotrawieniem dobrze wykształconych kadr.

  Odpowiedz
 • TARZAN(2015-02-08 19:07) Zgłoś naruszenie 12

  MYSLE ZE SKORO POLSKA SIE WYLUDNIA, NIE POTRZEBA TYLU PASORZYTOW W URZEDACH KTURYCH PRACA POLEGA NA WYPICIU WIADRA KAWY I UTRUDNIANIU ZYCIA BIEDNEJ LUDNOSCI POLSKI

  Odpowiedz
 • Efektywnie(2015-02-09 13:34) Zgłoś naruszenie 12

  Ograniczenie liczby województw przy jednoczesnej likwidacji powiatów stworzy ogromną dziurę między małymi gminami a bardzo dużymi województwami. Ale zgadzam się, że istnienie pewnych województw jest uzasadnione tylko i wyłącznie układem politycznym w momencie przegłosowywania ustawy w obecnym kształcie. Województw powinno być max 11, plus ew. wyłączenie Warszawy z Mazowsza i utworzenie ze stolicy organizmu o kompetencjach 12 województwa. Do likwidacji: lubuskie, kujawsko-pomorskie, opolskie, świętokrzyskie, podkarpackie.
  Wg. mnie moglibyśmy pomyśleć o 2 opcjach w przypadku powiatów:
  a) znaczne ograniczenie liczby powiatów (do ok 100 max 150)
  b) całkowita likwidacja powiatów w obecnym kształcie przy przeniesieniu ich zadań do ośrodków, które wcześniej (przy 49 województwach) były centrami okręgowymi
  W pkt b) nie były by to szczebel samorządowy o jedynie administracyjny - pomocny przy obowiązkach przekraczających możliwości jednej gminy.
  Ta reforma jest potrzebna bo obecny układ generuje niewyobrażalne straty publicznych pieniędzy na zupełnie zbędne stanowiska i pseudozadania na poziomie powiatów.
  Pozdrawiam.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ~jan(2015-02-09 09:37) Zgłoś naruszenie 01

  Normalne, czas zwiększyć zatrudnienie w ministerstwach, więc żeby zamknąć usta plebsowi, likwiduje się powiaty. Ważniejsi są swoi, lobbiści i trzymający władzę, dla nich kasa, luksusy i immunitet!

  Odpowiedz
 • lech1(2015-02-07 19:57) Zgłoś naruszenie 00

  Ja bym podzielil na tych co glosuja na Pis i tych na Po i wtedy musieli by sie dogadywac

  Odpowiedz
 • zdisio(2015-02-08 20:22) Zgłoś naruszenie 00

  Kazdy powiat powinny buc nazwany Swiety jp2

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obserwator(2015-02-08 17:28) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież już nie było powiatów i co ? Przywrócono je bo nie da się gmina - województwo. Które gminy będą utrzymywały na swoim terenie szpitale, szkoły średniego szczebla jak licea, technika o uczelniach nie wspomnę. Tylko województwa ? a może tylko gminy ? A drogi międzygminne ? Każda gmina swój kawałek ? Jak to wygląda między gminami to już w niektórych miejscach można zobaczyc. Ale jest jedno zasadnicze ale. W tym kształcie co obecnie to powiaty i niezależne gminy to już przesada. Każde z nich skrobie we własną stronę nie patrząc na drugiego. A to co wyprawiają wójtowie ( bez żadnej kontroli - wiem, wiem, są komisje rewizyjne, RIO itd, ale z ich ustaleń, jak nie wchodzi prokurator NIC NIE WYNIKA ) z wydatkowaniem kasy budżetowej to woła o pomstę do nieba. Robią co chcą, zatrudniają ilu chcą, płacą jak chcą itd, itd. Akurat w powiatach podobnie. Bez absolutorium rządzą i tak wg własnej woli, wbrew radom do końca kadencji. To jest chore. Ale uczeni, nasi złotouscy wszystkowiedzący wybrancy narodu, wiedzą najlepiej, że w tej mętnej wodzie najlepiej " łowić ryby" i bez zgody PSL -u ( a ten się szybko zgodzi !!! ) nie zmieni się tych synekur jakimi są gminy.

  Odpowiedz
 • Marcin(2015-02-09 08:09) Zgłoś naruszenie 01

  Trzeba powiększyć małe województwa i dać szansę się im rozwijać, a nie wszystkie pieniążki przesyłać do Warszawy. Tam tylko są siedziby nic więcej. Podatki powinny wpływać do gmin gdzie mieszczą się zakłady, a nie tam gdzie siedzą prezesi. A co do powiatów to zlikwidować.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane