Karta Dużej Rodziny podpisana. Kilka minut po dwunastej Bronisław Komorowski złożył podpis pod stosowną ustawą. Prezydent dziękował wszystkim za zaangażowanie w proces najpierw pisania projektu, a potem uchwalania Karty.

Prezydent podkreślał, że dokument jest prezentem pod choinkę. Wyraził też nadzieję, że Karta będzie się rozbudowywała. Wyjaśnił, że chodzi nie tylko o jej atrakcyjność z punktu widzenia rodzin, ale by dawała efekty jeśli chodzi o przełamywanie kryzysu demograficznego.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz przypominał, że inicjatywie od początku patronował prezydent Bronisław Komorowski. Powiedział, że obecnie ponad 400 samorządów ma swoją Kartę Dużej Rodziny, a jej partnerami jest 1500 firm i usługodawców. Kosiniak-Kamysz podkreślał też, że dokument wpisuje do polskiego porządku prawnego wsparcie i szacunek dla dużej rodziny. Bo - jak zaznaczył - one są najlepszą inwestycją.

Także prezes Związku Dużych Rodzin 3+ Joanna Krupska dziękowała wszystkim, którzy angażowali się w powstanie Karty Dużej Rodziny. Jak podkreślała, zakończył się pewien etap, który charakteryzował się bardzo dobra współpracą i zapałem wielu środowisk. Krupska liczy, że w przyszłym roku wyklują się - jak się wyraziła - nowe, wspaniałe pomysły.
Karta Dużej Rodziny obejmie rodziny, w których wychowuje się co najmniej troje dzieci do 18. roku życia, a w przypadku dzieci uczących się lub studiujących - do 25. roku życia.

Będzie uprawniać do zniżek między innymi w niektórych muzeach, rezerwatach przyrody i obiektach rekreacyjno-sportowych. Posiadacze dokumentu mają też otrzymać ulgi na przejazdy publicznym transportem kolejowym - 37 procent na bilety jednorazowe i 49 procent na miesięczne, oraz w opłatach paszportowych - 75 procent w przypadku dzieci i 50 procent dla rodziców. Karta umożliwi także bezpłatny wstęp do parków narodowych. Rodziny będą zwolnione z opłat za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego przy staraniu się o przyznanie Karty.