Osoby składające wnioski o wydanie karty dużej rodziny (KDR) nie muszą do nich dołączać oświadczenia o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.
Gminy miały wątpliwości, czy trzeba składać taki dokument, ponieważ obowiązująca od początku roku ustawa z 5 grudnia 2014 r. o KDR (Dz.U. poz. 1863) przewiduje, że w zakresie niezbędnym do przyznania karty mogą przetwarzać informacje m.in. o numerze PESEL, adresie zamieszkania czy niepełnosprawności członków rodziny wielodzietnej. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia jednak, że nie ma takiej potrzeby. Wskazuje też, że dane osobowe, które są dostępne w systemie teleinformatycznym służącym do zamawiania spersonalizowanych kart, będą automatycznie usuwane po ustawowo określonym okresie ich gromadzenia (rok po wydaniu decyzji o odmowie przyznania KDR lub rok po wygaśnięciu karty).
Korzystający z karty nie zapłacą 22 zł
Po 1 marca 2015 r. ma być utrzymane zwolnienie z opłaty skarbowej za odpis skrócony aktów stanu cywilnego wydawanych w sprawach KDR – wynika z poselskiego projektu. Ustawa o Karcie Dużej Rodziny znowelizowała bowiem ustawę o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1628 ze zm.). Dzięki temu nie trzeba płacić 22 zł za odpisy aktów stanu cywilnego wydawanych w sprawach KDR. Zmieniłoby się to jednak od marca, gdy wejdzie w życie ustawa z 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1741 ze zm.). Wskazując w nowych przepisach podstawy zwolnienia od opłaty skarbowej, nie uwzględniono bowiem odpisów skróconych wydawanych ze względu na KDR. Ustawa o karcie została bowiem uchwalona później. Projekt ma wyeliminować tę lukę.