W piątki i soboty rolnicy będą mogli sprzedawać swoje towary w miejscach wyznaczonych przez gminy. Chodzi o wytworzone w gospodarstwie produkty rolno-spożywcze oraz te pochodzące ze zbiorów w lesie (np. jagody i grzyby), wyroby rękodzieła, dziczyznę. Takie rozwiązanie przewiduje ustawa z 29 października 2021 r. o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników (Dz.U. poz. 2290), która wchodzi w życie 1 stycznia 2022 r.

– Nowe przepisy ułatwią handel i dostęp obywateli do zdrowej żywności, a jednocześnie pozwolą rolnikom na wdrożenie sprzedaży bezpośredniej – podkreślił Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, podczas prac nad ustawą w Senacie.
Dodał, że celem zmian nie jest negowanie roli pośredników, bo mieszkańcy miast powinni mieć możliwość zakupów bezpośrednio od rolnika lub w ramach dużych sieci dystrybucji. – To musi być wolny wybór i tylko wtedy będziemy mogli doprowadzić do tego, by rynek sam się regulował – wskazywał wiceminister.
Zgodnie z nowymi przepisami miejsce do prowadzenia piątkowego i sobotniego handlu ma wyznaczać rada gminy (w formie uchwały). Będzie to zadanie własne samorządu o charakterze obowiązkowym. Przy wyborze lokalizacji należy brać pod uwagę dogodną komunikację oraz bliskość do centrum danej gminy lub miasta i miejsc atrakcyjnych turystycznie. Rada gminy ustali też regulamin określający zasady prowadzenia wspomnianego handlu. Co istotne – rolnicy, którzy handlują w piątki i soboty, zostaną zwolnieni z opłaty targowej.
Nowe przepisy określają też zasady omawianej działalności. Sprzedaż będzie mógł prowadzić rolnik lub jego domownik, czyli osoba bliska, która ukończyła 15 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa (albo w bliskim sąsiedztwie) i stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym, ale nie jest związana z rolnikiem umową o pracę. ©℗
Etap legislacyjny
Wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.