statystyki

Karta warszawiaka znów na celowniku GIODO

autor: Michał Kuc16.07.2014, 07:22; Aktualizacja: 16.07.2014, 09:38
GIODO wytknął stołecznemu magistratowi braki w klauzulach informujących o celu gromadzenia danych

GIODO wytknął stołecznemu magistratowi braki w klauzulach informujących o celu gromadzenia danychźródło: ShutterStock

Generalny inspektor ochrony danych osobowych żąda od prezydent Warszawy i ministra finansów usunięcia uchybień przy zbieraniu informacji o osobach, które zgłosiły się po dokument uprawniający do tańszych przejazdów komunikacją publiczną w stolicy. Zakończył natomiast postępowanie przeciwko dyrektorowi Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM).

Sprawa dotyczy porozumienia w sprawie przetwarzania danych osobowych wszystkich posiadaczy Warszawskiej Karty Miejskiej (WKM) w wieku 18–70 lat. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i minister finansów Mateusz Szczurek podpisali je w listopadzie 2013 r. Na podstawie tego dokumentu miasto otrzymywało informację, czy posiadacze WKM płacą podatek dochodowy w Warszawie. Chodziło bowiem o pewność, że zniżka trafi tylko do osób rozliczających się z fiskusem w stolicy.

GIODO zakwestionował ten mechanizm. Jego zdaniem prezydent miasta nie miała prawa zadawać pytań resortowi. Prawo złamał także minister – nie powinien bowiem przekazywać samorządowi informacji z Krajowej Ewidencji Podatników. Powód? Powierzenie przetwarzania danych jest dopuszczalne tylko dla celów realizowanych przez ich administratora, czyli w tym przypadku resort finansów. Zdaniem generalnego inspektora niedopuszczalne było przekazywanie stołecznemu urzędowi informacji o małżonkach osób zainteresowanych zniżką.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane