Samorządy nie mają blankietów nowych dokumentów uprawniających do postoju na kopercie. Resort pracy zapewnia, że przekaże je w dwa tygodnie
Samorządy nie mają blankietów nowych dokumentów uprawniających do postoju na kopercie. Resort pracy zapewnia, że przekaże je w dwa tygodnie
Od ponad miesiąca obowiązują nowe przepisy dotyczące wydawania kart parkingowych, które mają spowodować, że będą z nich korzystać wyłącznie osoby faktycznie mające problemy z poruszaniem się. Powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności zwracają uwagę, że nie dostały jeszcze nowych wzorów kart i nie wiedzą, kiedy to nastąpi. Czekają też na dodatkowe pieniądze na obsługę tego zadania.
Uchwalona w październiku 2013 r. nowelizacja ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) przewiduje, że nowe zasady uzyskiwania kart dotyczą nie tylko osób po raz pierwszy starających się o ten dokument, ale też tych, którzy już go posiadają. Jednak na razie z wnioskami zgłasza się niewiele osób.
– Z pewnością wpływ na to mają trwające wakacje i to, że na wymianę kart jest czas do końca listopada. Spodziewamy się, że więcej formularzy będzie wpływać do nas jesienią. Chociaż obawiam się, że wiele osób przyjdzie do nas dopiero w grudniu, gdy ich dotychczasowy dokument okaże się nieaktualny – przewiduje Ilona Bors, przewodnicząca zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (PZON) dla powiatu łódzkiego wschodniego.
Kolejnym powodem małej liczby wniosków jest to, że większość osób musi wcześniej uzyskać nowe orzeczenie o niepełnosprawności, które będzie zawierało odpowiednie wskazania do posiadania karty.
– Szacujemy, że przed komisjami będzie musiało ponownie stawić się od 2 do 2,5 tys. osób – wylicza Irena Urbańska, przewodnicząca miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (MZON) w Toruniu.
A ponieważ zespoły potwierdzają występowanie dysfunkcji zdrowotnych również do innych celów i w wielu z nich już teraz na wydanie orzeczenia trzeba czekać dłużej niż miesiąc, wpłynie to również na czas uzyskania nowej karty.
Jednak nawet osobom, które nie potrzebują nowego orzeczenia, a taki wyjątek dotyczy osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i schorzeniami narządu ruchu, wzroku lub chorobą neurologiczną, nie może być ona jeszcze wydana. Przewodniczący zespołów, mimo złożonego zamówienia, nie mają jeszcze gotowych blankietów i nie wiedzą, kiedy mogą się ich spodziewać. Za ich przygotowanie odpowiada MPiPS.
– Czekamy jeszcze na hologramy do kart. W ciągu tygodnia lub dwóch blankiety zostaną wysłane – zapewnia Jarosław Duda, wiceminister pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Powiaty wciąż nie wiedzą też, kiedy i w jakiej wysokości otrzymają pieniądze potrzebne do obsługi wydawania kart.
– Są one potrzebne m.in. na zakup sprzętu mającego odpowiednie parametry do personalizowania blankietów, a więc specjalistycznych drukarek, skanerów czy laminatorów, ponieważ nie wszystkie zespoły nimi dysponują – wyjaśnia Ewa Bartosik, przewodnicząca MZON w Kielcach.
Anna Madyjak, szefowa PZON w Węgrowie, dodaje, że pieniądze pozwoliłyby na zatrudnienie dodatkowego pracownika, chociażby na pół etatu, który zająłby się kartami.
Problem braku odpowiedniego zabezpieczenia finansowego był też dyskutowany na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
– Wystąpiłem do ministra finansów o uruchomienie pieniędzy z rezerwy celowej, która jest w naszej dyspozycji. Czekamy teraz na jego podpis – tłumaczy Jarosław Duda.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama