Do 14 lutego powiaty będą mogły występować do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) o środki w ramach programu Aktywny Samorząd.
Zarząd funduszu przyjął dokument określający podstawowe warunki, które będą w tym roku obowiązywać jego realizatorów. Trwają natomiast prace nad modyfikacją wzoru umowy, którą powiat będzie musiał podpisać, aby uzyskać pieniądze z programu. Na jej zawarcie będzie miał czas do 3 marca.
Tak jak w ubiegłym roku program Aktywny Samorząd będzie się składał z dwóch modułów. W pierwszym z nich, który obejmuje likwidację barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, osoby niepełnosprawne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie m.in. zakupu i montażu oprzyrządowania do samochodu, pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, zakupu sprzętu elektronicznego, wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym oraz protezy. Do każdego obszaru wsparcia określona jest maksymalna wysokość dofinansowania oraz dodatkowe warunki konieczne do spełnienia. Są to wkład własny, wiek, określony stopień niepełnosprawności oraz rodzaj dysfunkcji.
Z kolei drugi moduł Aktywnego Samorządu przewiduje pomoc w uzyskaniu wyższego wykształcenia. W jego ramach student może się ubiegać o pieniądze na opłacenie czesnego oraz dodatek na pokrycie kosztów nauki w wysokości 1 tys. zł.
Ponadto w związku z podpisaniem przez prezydenta ustawy budżetowej na 2014 r. PFRON informuje, że w ciągu 30 dni od jej publikacji w Dzienniku Ustaw poda na swojej stronie internetowej wysokość środków, które otrzymają samorządy powiatowe i wojewódzkie na zadania z zakresu rehabilitacji. Łącznie na ten cel w tym roku przeznaczonych będzie 858 mln zł.