Ustawa śmieciowa: O segregacji odpadów decyduje mieszkaniec, a nie gmina

autor: Piotr Pieńkosz04.02.2013, 07:01; Aktualizacja: 04.02.2013, 08:29
Recykling

Recyklingźródło: ShutterStock

Choćby nawet tylko jeden mieszkaniec gminy chciał oddawać śmieci zmieszane, nie decydując się na segregację odpadów, jednostka samorządu terytorialnego jest zobowiązana zapewnić mu taką możliwość.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • ja(2013-02-04 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    fajnie co z tego ze są pojemniki do segregacji i mieszkańcy segregują śmieci jak często stoją przepełnione bo nikt ich nie opróżnia.

    Odpowiedz
  • sceptyk(2013-02-04 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    Szwecja, Dania,mieszkaniec otrzymuje worki w różnych kolorach,segreguje odpady w domu,zawiązuje worek,wrzuca do wsypu,śmieciarz wyjmuje posegregowane śmieci.Wsypy czyste,nic nie śmierdzi,można?.W naszym kraju jak zwykle,ustawa bubel,wszystko zrzucić na ludzi niech płacą i płaczą.
    Przedstawiciele narodu będą dyskutować o sprawach bez znaczenia dla obywatela.

    Odpowiedz
  • R A D N Y(2013-02-04 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Ustawa śmieciowa w poważnym stopniu,bez żadnego uzasadnienia,obciąża budżet najbiedniejszych.Ustawodawca zmusza samorządy do uchwalenia ceny za wywóz śmieci od jednego mieszkańca,lub powierzchni zamieszkałej,bez analizy rzeczywistych kosztów.Sugerowane koszty,często wielokrotnie przekraczają ceny dotychczasowe,sugerując firmom śmieciowym proponowanie gminom wysokich cen za wywóz śmieci.W wykazie śmieci segregowanych nie uwzględniono popiołu.Jest on przecież odpadem jednorodnym i nikt nie będzie go segregował/firmy śmieciowe również/,ale nie wymieniny w ustawie, jako segregowany,będzie kosztował nas drożej,jako nie segregowany.Uregulowanie problemu czystości i gospodarki odpadami jest zasadne,ale wymaga przemyślenia i sensownej działalności,nie zaś sięgania, do coraz chudszych portfeli podatników.Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Maximus SWegregatus(2013-02-04 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    Jest inteligentny sposób aby wszyscy segregowali odpady domowe bez wysiłku - szczegóły na google.pl po wklejeniu hasła "jak mniej płacić za śmieci" lub "system EKO AB". Można poczytać a także pooglądać...

    Odpowiedz
  • luir(2013-02-04 18:34) Zgłoś naruszenie 00

    Pic na wode, tygodniowo dobry kilogram ulotek róznych , wala sie po mojej klatce schodowej, tysiace ton smieci jest spalanych w piecach zamiast wegla i koksu, przedsiebiorstwa kantują jak mogą w dziedzinie ochrony srodowiska, traktując to jak zło konieczne, a w ludzi sie wali opłatami za smieci jak w bęben.

    Odpowiedz
  • igła(2013-02-04 20:53) Zgłoś naruszenie 00

    To ile pojemników postawię w mieszkaniu aby śmieci posegregować? 3 czy 5? A moja kuchnia ma 4m2

    Odpowiedz
  • segregator(2013-02-05 08:31) Zgłoś naruszenie 10

    Obowiązek segregowania śmieci wynika z ustawy o odpadach, ale każdy kto śmieci segreguje będzie miał jeszcze pojemnik z odpadami "zmieszanymi" - to będą zwł. odpady higieniczne ( łazienkowe). więc oprócz pojeminików na papier, plastik itp. musi być jeszcze jeden na zmieszane. co wcale nie oznacza, że nie ma segregacji. A danie ludziom możliwości decydowania czy w ogóle segregują czy wsypują wszystko do jednego worka zniszczy cały system - ilość nieposegregowanych śmieci będzie ogromna , gminy nie osiągną wymaganych wskaźników itd. itp. i napewno nie uratuje tego te kilka złotych więcej zapłacone od pojemnika niesegregowanych śmieci.

    Odpowiedz
  • ..(2013-02-11 14:54) Zgłoś naruszenie 00

    A *** z ta parodią.

    Odpowiedz
  • vua(2013-02-13 22:24) Zgłoś naruszenie 00

    Ustawa ustawą, niemniej wciąż wyrzucamy śmieci organiczne (BIO) w plastikowych torbach (!?!), plastiki, papiery, metale i szkła też segreguje nieduży procent ludzi.

    Odpowiedz
  • niemm(2013-02-13 22:26) Zgłoś naruszenie 00

    Ustawa jest trochę "z choinki"...

    Odpowiedz