statystyki

Buzek: Pandemia pokazuje jak wiele problemów spada na samorządy [WYWIAD]

autor: Tomasz Żółciak30.05.2020, 08:45
Absolutnie nie neguję decyzji o obniżeniu PIT i CIT czy zwiększeniu płacowego minimum, pokazuję tylko, że w ślad za tymi decyzjami powinno pójść refinansowanie samorządów.

Absolutnie nie neguję decyzji o obniżeniu PIT i CIT czy zwiększeniu płacowego minimum, pokazuję tylko, że w ślad za tymi decyzjami powinno pójść refinansowanie samorządów.źródło: ShutterStock
autor zdjęcia: Michele Tantussi

- Jeśli porównamy się z krajami naszej części Europy, to polskie samorządy cieszą się sporą samodzielnością, możliwością działania i swobodą finansową - mówi w rozmowie z DGP Jerzy Buzek premier w latach 1997–2001, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009–2012, europarlamentarzysta.

27 maja minęło 30 lat od głosowania do rad gmin – były to pierwsze wybory do samorządu terytorialnego po jego przywróceniu. W jakim stanie jest samorząd dzisiaj?

Rozwiązania prawne nie są złe: samorząd ma osobowość prawną, mienie, własną administrację, dochody i budżet. To warunki do budowania obywatelskości. Jednak pozostaje pytanie o możliwości finansowe, które są niezbędne dla realizacji zadań, projektów oraz inicjatyw ważnych dla mieszkańców. Dodajmy – bo często się o tym zapomina – że samorząd to my wszyscy. A więc budżet samorządów czy ich dochody to nasze dochody, mieszkańców danego terenu.

Magazyn DGP. Okładka 29 maja 2020

Magazyn DGP. Okładka 29 maja 2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Danie do ręki samorządom pieniędzy to najważniejsza sprawa?

Oczywiście. Aby właściwie wywiązać się z zadań, potrzebne są środki finansowe. A dziś odchodzi się od ducha lokalności przez stopniowe ograniczanie strumienia pieniędzy, jakie władza centralna przekazuje samorządom na ich zadania. W ten sposób samorządność będzie stopniowo zamierać – i to pomimo dobrych rozwiązań prawnych. Drenowanie samorządów to zabieranie pieniędzy społecznościom lokalnym, co znacząco pogarsza komfort życia ludzi na danym terenie.

Czy nie jest to jednak grzech wszystkich ekip rządowych?

Bywało lepiej lub gorzej. Rząd Tadeusza Mazowieckiego wprowadził w 1990 r. samorząd gminny i nadał mu odpowiednie uprawnienia. Osiem lat później, w czasach mojego rządu – koalicji AWS-UW – wprowadziliśmy pełnoprawny samorząd na poziomie powiatów i województw, z zachowaniem autonomii wszystkich szczebli. Były potem okresy zawężania kompetencji samorządów. Jednak w ostatnim czasie obciążanie samorządów zadaniami bez uzupełniania finansowania z budżetu centralnego osiągnęło nieporównywalną z niczym skalę.

To zamieranie samorządności dotyczy zdolności administracyjnych samorz ądów czy także tego aspektu obywatelskiego?

Jedno wiąże się z drugim. Obywatele będą wierzyć w ideę samorządności tak długo, jak wspólnie z władzą samorządową będą mieli możliwość realizacji swoich potrzeb – i to połączenie ma zasadnicze znaczenie. Ale by nie brzmieć zbyt pesymistycznie: jeśli porównamy się z krajami z naszej części Europy, to polskie samorządy cieszą się ciągle sporym poziomem samodzielności, możliwości działania, a także swobody finansowej. Groźne są natomiast działania administracji rządowej, która często w relacjach z samorządem kieruje się partyjnym interesem.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

  • Jan(2020-05-30 10:31) Zgłoś naruszenie 412

    Pan Buzek to jeden z czołowych szkodników politycznych.Bez wstydu zresztą.Ale to już taka Polska norma w polityce.Wygląda to mniej wiècej tak : Oni więcej ukradli.Oni więcej kłamali.Oni więcej zepsuli.Bo mniej ukraść , kłamać , zepsuć to według Polskich polityków to robić dobrze.

    Odpowiedz
  • dzwon ze spiżu(2020-05-30 10:16) Zgłoś naruszenie 4010

    Buzek na wózek. Zaczął i spaprał cztery reformy, kompletnie się na tym nie znając. Namnożył tylko darmozjadów urzędniczych których do dziś społeczeństwo utrzymuje. Jeszcze śmie zabierać głos . Panie Buzek to co leci na pana to nie deszcz.A do pyskaczy internetowych : Buzek był premierem kaczego nibyrządu.Później zrobił woltę.Do roślin płożących w celu usztywnienia łodyg (kręgosłupów) stosuje się specjalne patyki. Co stosują tego typu ludzie do usztywnienia swoich kręgosłupów?

    Odpowiedz
  • Piotr(2020-05-30 09:39) Zgłoś naruszenie 3312

    Buzek to wybitna k.a.n.a.l.i.a. Użyty przez Służbę Bezpieczeństwa po wydarzeniach 1976 r (protesty na uczelniach) do operacji rozpracowania środowisk akademickich m.in. w ramach sprawy obiektowej "Politechnika". Chodzi o Politechnikę Gliwicką. Działania te koordynował przede wszystkim Wydział III KW MO Katowice. [zał. nr 3 ] Nagrodą za efektywną pracę było umożliwienie przyznania tytułu naukowego docenta (akta rozpracowania "Docent").

    Odpowiedz
  • xyz(2020-05-30 09:30) Zgłoś naruszenie 2830

    Rządy premiera Buzka aktualnego platformianego europosła cofnęły nasz kraj kilkanaście lat w rozwoju. Dołożyły się również do tego rządy tuskowokopaczowe w których ministrem był kandydat na prezydenta RP. Rządy te oferowały Polakom pracę na umowach śmieciowych po 3-5 zł na godzinę ewentualnie saksy przy zbieraniu szparagów w Niemczech czy też pracę do 67 roku życia. O panującym wówczas w kraju raju, zielonej wyspie, dobrobycie informowały wówczas usłużne media jak tvn 24, GW, Rzepa iinne.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • fota(2020-05-30 13:46) Zgłoś naruszenie 240

    Osiemdziesięcioletni europoseł jest żenującym przypadkiem

    Odpowiedz
  • podatnik(2020-05-30 13:03) Zgłoś naruszenie 230

    Ten facet za reformę samorządową przyjętą za jego rządów i kilka pozostałych reform powinien do końca życia siedzieć w więzieniu! a nie brylować na salonach na koszt podatnika PRLu bis!

    Odpowiedz
  • tylko PIS(2020-05-30 11:05) Zgłoś naruszenie 1823

    OPERACJA ,,czajka,, smrod az do TW BOLO, jakby nie PIS,smrod do dzis ,trakowski i zoo super lody polecam samorzad lody by krecil a lud na bruk

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • taktak(2020-05-30 12:23) Zgłoś naruszenie 1716

    Pandemia pokazuje, jak zbędną i szkodliwą organizacją jest UE.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dziadek wnuków(2020-05-30 12:58) Zgłoś naruszenie 1420

    Sobota więc pospałem, przy śniadanku gazetkę przeczytałem, aby zorientować się co w świecie, na koniec pomyślałem - spojrzę na komentarze w "GP". A tu buc "xyz" - czemuż on podpisuje się niczym małorolny za sanacji niewiadomymi x czy Y - szerzy dezinformację ! Wiem że to ordynans Kurskiego, że z wrodzonej mu głupoty podąża za pryncypałem ścieżką wiodącą na szafot , ale czy nie mógłby zachować odrobinę godności ? I ta reszta płatnych trolli z hodowli PiS-u. Może więc mój apel cud nad Wisłą sprawi ; istoto stworzona na MOJE podobieństwo, czasami [zapewne?] zażywasz kąpieli a przecież po niej mus spojrzeć w lusterko ... i co zobaczysz ? Boję się, iż zobaczysz skamielinę, osobnika wprawdzie wyprostowanego [erectus - ale nie myl z erekcją !] acz pozbawionego rozumu [neandertalczyk]. Tego się obawiam. Więc aby ratować Twoją duszę namawiam - i resztę Twoich współbraci po "piórze" - mocno ; wróć na drogę rozumu, porzuć klan nielotów. Nie czekaj na zapłatę, zrób to dziś !!! Zapłata co prawda przyjdzie po śmierci , ale za to jaka !? Czterdzieści hurys czekać na cię będzie po drugiej stronie ... zaścianka !

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wojak(2020-05-30 23:27) Zgłoś naruszenie 90

    Pamiętacie jak Skiba podczas koncertu pokazał Buzkowi goły tyłek?

    Odpowiedz
  • pieniądze prepili ?(2020-05-30 18:22) Zgłoś naruszenie 80

    wysprzedali nasze polskie państwowe fabryki , wiele zostało zlikwidowanych, a ziemia poszła pod deweloperkę, więc nie ma dochodów podatkowych lub wyjeżdżają do "rajów podatkowych", a np. aż 70% leków pochodzi od obcych, jak teraz słyszymy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • IP(2020-05-30 12:01) Zgłoś naruszenie 89

    Coś kwaczesz i kwiczysz po*paprany słoiku, to nie PIS w czajce kręcił lody a ty ************* jestes podstawionym ruskim towarzyszem, czuć to i widać męzu wadery

    Odpowiedz
  • Wyborny(2020-05-30 22:13) Zgłoś naruszenie 65

    stary dziad wnuków a pieni sie jak proszek ixi. Twoje ego wyraznie przewyższa tego który uwielbia jeden gatunek ryb czyli wielkie sumy..oczywiście nie w zatrutych kopertach.Twój głupawy słowotok potrafi rozbawić do łez.bua ha ha ha ha To żeś ty czarci pomiot tego nie musisz udowadniać. To widać i czuć ha ha ha Nie wspomnę tez ześ ty pełen dziwnych huci . Miałeś wpaść do mnie na Kaszuby...przygotowałem całe stado kóż abyś miał się czym cieszyć a Ty gdzie ? Hurysy ci w główeczce no no no ..a ty z tych co je pilnują bua ha ha ha

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • XIX wiek(2020-05-30 18:09) Zgłoś naruszenie 50

    z braku ciekawszych tematów ! ( nie pierwszy raz) - celowo "wystawiane" nazwiska w celu skłócenia czytających.!! to stara znana od lat ...zagrywka.Szkoda się wygłupiać i komentować.

    Odpowiedz
  • Samorządy w 99% są w rękach Partii(2020-06-01 06:37) Zgłoś naruszenie 20

    Więc to problem Partyjny i po linii politycznej jest rozwiązywany.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dżak(2020-06-03 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    A niby dlaczego samorządowi bonzowie maja nic nie robic i za nic nie odpowiadać skoro (w większości) biorą większą kasę niz prezydent RP?

    Odpowiedz