statystyki

Buzek: Nord Stream 2 nie może zostać wyłączony spod dyrektywy gazowej [WYWIAD]

autor: Magdalena Cedro18.11.2019, 07:45; Aktualizacja: 18.11.2019, 07:53
Jerzy Buzek, były premier, europoseł PO, sprawozdawca dyrektywy gazowej w PE

Jerzy Buzek, były premier, europoseł PO, sprawozdawca dyrektywy gazowej w PEźródło: DGP

- Nord Stream 2 nie może zostać wyłączony spod dyrektywy gazowej. Jeśli ktoś uważa, że UE przymknie oko na obchodzenie prawa, to może się srodze przeliczyć - mówi w wywiadzie dla DGP Jerzy Buzek, były premier, europoseł PO, sprawozdawca dyrektywy gazowej w PE.

Czy spodziewał się pan takiego obrotu sprawy w Bundestagu, który wybił zęby dyrektywie gazowej?

Dobrze, że wszyscy obserwujemy starannie i z napięciem wdrażanie dyrektywy w UE, a zwłaszcza w Niemczech, i reagujemy w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Jako sprawozdawca tej dyrektywy w Parlamencie Europejskim sądzę, że ma się ona – odpukać – całkiem nieźle, nawet jeśli rzeczywiście znów sporo wokół niej zamieszania, również medialnego. To zamieszanie dotyczy jednak – tak naprawdę – nie tyle samej dyrektywy, ile kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, który obejmuje ona prawem UE.

Ale jedno jest z drugim powiązane.

W środę Bundestag przyjął ustawę, która wdraża tę dyrektywę w Niemczech. W tekście uzasadnienia ustawy – zupełnie niepotrzebnie – znalazło się sformułowanie, które zdaniem niektórych mogłoby być może stanowić pewną furtkę do wyłączenia spod unijnych przepisów NS2. A przypomnę, że na żadne takie wyłączenie ta inwestycja absolutnie liczyć nie może, bo nie była ukończona przed 23 maja 2019 r., gdy nowa dyrektywa wchodziła w życie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że to uzasadnienie ma się zupełnie nijak do tekstu samej ustawy przyjętej przez Bundestag, która wiernie odzwierciedla zapisy naszej dyrektywy. Potwierdzają to prawnicy Komisji Europejskiej, z którą jestem w kontakcie na bieżąco.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie