statystyki

Buzek: Nord Stream 2 nie może zostać wyłączony spod dyrektywy gazowej [WYWIAD]

autor: Magdalena Cedro18.11.2019, 07:45; Aktualizacja: 18.11.2019, 07:53
Jerzy Buzek, były premier, europoseł PO, sprawozdawca dyrektywy gazowej w PE

Jerzy Buzek, były premier, europoseł PO, sprawozdawca dyrektywy gazowej w PEźródło: DGP

- Nord Stream 2 nie może zostać wyłączony spod dyrektywy gazowej. Jeśli ktoś uważa, że UE przymknie oko na obchodzenie prawa, to może się srodze przeliczyć - mówi w wywiadzie dla DGP Jerzy Buzek, były premier, europoseł PO, sprawozdawca dyrektywy gazowej w PE.

Czy spodziewał się pan takiego obrotu sprawy w Bundestagu, który wybił zęby dyrektywie gazowej?

Dobrze, że wszyscy obserwujemy starannie i z napięciem wdrażanie dyrektywy w UE, a zwłaszcza w Niemczech, i reagujemy w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Jako sprawozdawca tej dyrektywy w Parlamencie Europejskim sądzę, że ma się ona – odpukać – całkiem nieźle, nawet jeśli rzeczywiście znów sporo wokół niej zamieszania, również medialnego. To zamieszanie dotyczy jednak – tak naprawdę – nie tyle samej dyrektywy, ile kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, który obejmuje ona prawem UE.

Ale jedno jest z drugim powiązane.

W środę Bundestag przyjął ustawę, która wdraża tę dyrektywę w Niemczech. W tekście uzasadnienia ustawy – zupełnie niepotrzebnie – znalazło się sformułowanie, które zdaniem niektórych mogłoby być może stanowić pewną furtkę do wyłączenia spod unijnych przepisów NS2. A przypomnę, że na żadne takie wyłączenie ta inwestycja absolutnie liczyć nie może, bo nie była ukończona przed 23 maja 2019 r., gdy nowa dyrektywa wchodziła w życie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że to uzasadnienie ma się zupełnie nijak do tekstu samej ustawy przyjętej przez Bundestag, która wiernie odzwierciedla zapisy naszej dyrektywy. Potwierdzają to prawnicy Komisji Europejskiej, z którą jestem w kontakcie na bieżąco.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie