Stawki za śmieci na cenzurowanym. Inspekcja sprawdzi gminy, gdzie za śmieci płaci się najmniej

autor: Katarzyna Nocuń11.12.2019, 08:03; Aktualizacja: 11.12.2019, 11:01
Tajemnicą poliszynela jest, że nielegalnie, przez system pośredników odpadów pozbywały się także duże podmioty operujące na rynku.

Tajemnicą poliszynela jest, że nielegalnie, przez system pośredników odpadów pozbywały się także duże podmioty operujące na rynku.źródło: ShutterStock

Inspekcja ochrony środowiska sprawdzi gminy, które obciążają mieszkańców najniższymi opłatami za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Różnią się one znacznie w zależności od sytuacji na lokalnym rynku, jego konkurencyjności, dostępności do instalacji, a także strategii poszczególnych samorządów w radzeniu sobie z odpadami.

Z badania UOKiK, którego wyniki przedstawiono w sierpniu, przeprowadzonego w 302 gminach miejskich liczących w sumie 18,5 mln mieszkańców, wynika, że najwięcej za odpady płacili mieszkańcy województwa mazowieckiego w Józefowie, Markach i Otwocku (32 zł za odpady segregowane i 65 zł i 63 zł za niesegregowane). Najmniej mieszkańcy Białegostoku (5 zł i 11 zł) oraz Stalowej Woli (6 zł i 12 zł).

Legalne – nielegalne dopłaty

Część gmin, na przykład na Mazowszu, doszła już do ściany – maksymalne poziomy opłat określono bowiem w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2010 ze zm.). Są jednak i takie samorządy, które stawek długo nie podnosiły, choć mogły i powinny, bo ich systemy gospodarki odpadami się nie bilansowały. W połowie roku RIO w Rzeszowie unieważniła uchwałę w sprawie stawek za śmieci przyjętą przez radę Pilzna. Tamtejsi radni nie zgodzili się na podwyżki i przyjęli stawki: 12 zł i 24 zł miesięcznie. Ponieważ w systemie gospodarki odpadami zabrakłoby 366 tys. zł, RIO uchwałę unieważniła.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane